Asustor AS6210T

Asustor AS6210T NAS Recenzja

Podobnie jak dyski SSD, o których coraz więcej się pisze, produkty pamięci masowej sieciowej (NAS) są w różnych klasach wydajności i pojemności. Asustor AS6210T to model premium oferujący dużą ilość miejsca  na dane oraz wydajność wystarczającą, aby zapewnić jednocześnie niesamowite wrażenia użytkowników na kilku podłączonych urządzeniach jednocześnie. Asustor AS6210T jest produktem wysokiej klasy Tier 1 przeznaczonym do użytku domowego i średniej wielkości.

Seria AS62 firmy Asustor zawiera czterordzeniowy procesor Intel z wbudowanymi układami szyfrującymi i przyspieszaczami sprzętowymi. Ta seria wykorzystuje również pamięć dwukanałową, zwiększając tym jej przepustowość a dzięki temu wydajność aplikacji. System, który testujemy, jest flagowym modelem z dziesięcioma woluminami napędowych obsługujących dyski twarde 12 TB. To daje całkowitą pojemność pamięci masowej do 120 TB, jeśli zainwestuje się w największe dyski twarde.

Najlepszą rzeczą dotyczącą systemów, takich jak Asustor AS6210T to jest to, że nie trzeba wypełniać ich wszystkimi napędami podczas początkowego procesu instalacji. Można w razie potrzeby dodać dyski, a nawet mieszać dyski w oddzielnych macierzach. Funkcje sprawiają, że system jest bardzo wytrzymały dzięki maksymalizacji wydajności dla różnych zastosowań. Na przykład można zbudować sześć dysków RAID 5 dla długotrwałej pamięci masowej i w pozostałe cztery kieszenie wsadzić dyski SSD dla maszyn wirtualnych działających na zdalnych systemach w sieci.

Cztery porty Gigabit Ethernet rozszerzają system w celu wydzielania sieci, a różne metody agregacji linków zwiększają przepustowość systemu w środowiskach wielu użytkowników.

Asustor AS6210T

Kolejny rok, inny procesor. Asustor AS6210T nie różni się zbytnio od testowanego wcześniej modelu AS5108T. Nowy system dostarczany jest z uaktualnionym procesorem Intel na układzie scalonym (SoC) z większą wydajnością i nowymi funkcjami. Dwa systemy mają taki sam układ maski, ale model 8-zatokowy korzysta z wentylowanej płyty blokującej w górnej części dwie wnęki na napędy. Niestety, nie można konwertować systemów 8-zatokowych do systemów 10-burtowych, dodając dwie dodatkowe sanki napędowe – dodatkowe złącza SATA nie są wlutowane na płycie głównej NAS.

Możesz mieć zastrzeżenia dotyczące marki Intel Celeron w oparciu o wydajność komputera stacjonarnego, ale nie należy porównywać tych dwóch, pomimo identycznej marki. Asustor AS6210T posiada potężny procesor dla swojej klasy, który jest bardziej niż wystarczający, aby zaspokoić potrzeby wysokiej wydajności systemu NAS. Omówimy ogólne możliwości oprogramowania na następnej stronie.

System wyposażony jest w 4 GB pamięci DDR3 DRAM w modułach SODIMM. Konfiguracja fabryczna to 2x 2GB, aby wykorzystać nową konfigurację pamięci dwukanałowej. Procesor jest ograniczony do 8 GB pamięci systemowej, więc każda ścieżka uaktualnienia powinna zaczynać się od dwóch modułów 4 GB. Zauważyliśmy, że konfiguracja 4GB wystarczy, aby uruchomić system jako urządzenie pamięci masowej i centrum mediów w tym samym czasie.

Dziesięć kieszeni na napęd (osiem kieszeni na napęd na podobnym modelu AS6208T) zapewnia nam wiele opcji przechowywania, które wykraczają poza zwykłe urządzenie magazynujące. Serwer NAS obsługuje kilka poziomów RAID, w tym 1, 5, 6 i 10 w celu zapewnienia nadmiarowości dysków oraz RAID 0 dla szybkiej macierzy wykorzystywanej w celu odtworzenia miejsca. W przypadku dużych systemów zalecamy nadmiarowość dysków z RAID 6 lub RAID 10 w przypadku scenariuszy specjalnych, takich jak maszyny wirtualne działające w sieci.

Wewnętrzna tablica wykorzystuje stały system plików EXT4. Inni producenci NAS przystosowali BTRFS, a przynajmniej postanowili, ale Asustor nadal polega wyłącznie na EXT4. Można podłączyć zewnętrzne dyski do portu USB i eSATA. Dyski zewnętrzne działają z wcześniej sformatowanym systemem plików i obsługują EXT3, EXT4, FAT32, NTFS i HFS +.

Użytkownicy mają też wiele możliwości pobierania danych z systemu. AS6210T posiada cztery gigabitowe porty Ethernetowe, które mogą działać niezależnie lub połączone przez agregowanie łącza w celu dostarczania dodatkowych pasma dla wielu użytkowników. Możesz nawet uruchomić system z dwoma grupami agregacji dwukrotnie, z których każda zapewnia nieco ponad 200 MB / s szerokości pasma.

asustor-mały

asustor back

Pozostałe porty IO znajdują się z tyłu urządzenia. Każdy znajdzie swoje podłączenie i w każdej konfiguracji. Cztery porty USB pozwalają na rozszerzenie systemu poza przestrzeń “tylko”. Porty USB współpracują z drukarkami, nieprzerwanymi systemami zasilania, a nawet tunerami telewizyjnymi. Asustor zaprojektował dwa porty eSATA wyłącznie do rozbudowy pamięci masowej.

AS6210T obsługuje kilka funkcji multimedialnych pochodzących z systemu. Audiofilom spodoba się S/PDIF w celu uzyskania wysokiej jakości muzyki, ale port HDMI 1.4b pozwoli zając im miejsce jeśli masz kino domowe. Połącz system z Kodi i możesz używać NAS jako wysokiej klasy odtwarzacza, który obsługuje dwa święte funkcje graala: Dolby Atmos i DTS: X.