Zanim przystąpisz do usuwania awarii macierzy RAID zapamiętaj czego nie wolno robić.
Macierze RAID nie są systemami bezawaryjnymi, dlatego niezbędnym jest ich stałe monitorowanie. Natychmiast po uszkodzeniu jednego z dysków kontroler informuje on poprzez maila i sygnałem dźwiękowym o konieczności jego wymiany.
Zawsze wymieniaj uszkodzony dysk, nigdy nie instaluj go ponownie w konfiguracji RAID.
Podczas awarii jednego dysku, żadne dane nie zostaną skasowane. Ryzyko istnieje w przypadku, kiedy podczas wymiany uszkodzeniu ulegnie drugi z nich. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wyłączenie macierzy.
Jeśli posiadasz aktualną kopię zapasową, oznacz wszystkie napędy kolejno liczbami 1,2,3 itd. lub literami A, B, C, a następnie wyjmij i zastąp każdy nowym dyskiem twardym. Oryginalne pliki przechowuj w bezpiecznym miejscu, tak aby w przypadku awarii mogły zapobiec utracie danych.
Jeśli nie posiadasz kopii danych to przed jakąkolwiek pracą zmierzającą do odzyskanie danych lub przywrócenia sprawności macierzy koniecznie zabezpiecz po-sektorowe obrazy dysków z których jest macierz zbudowana. Da to szanse na odzyskanie danych w przypadku gdyby nie powiodły sie próby.
Pamiętaj !!!
Wszystkie operacje odczytu/zapisu danych na nośnikach są nieodwracalne w skutkach.
Zanim cokolwiek zrobisz POMYŚL !!!
Najlepszym wyjściem jest zabezpieczenie kopi dysków i dopiero dokonywanie prób odbudowy macierzy.
Używanie uszkodzonego RAID powoduje pojawienie się ryzyka przypadkowego nadpisania, czy pogłębienia uszkodzeń, które mogą skomplikować proces odzyskiwania danych, a nawet sprawić, że odzyskanie danych okaże się niemożliwe.
- Nigdy nie próbuj zastąpić więcej niż 1 dysku, a następnie odbudowywać tablicy.
- Nigdy nie próbuj ponownie wprowadzać napędu do macierzy, która przeszła w tryb offline.
- Nigdy nie należy usuwać więcej niż 1 dysku naraz chyba, że wszystkie dyski są wyraźnie oznaczone. (chodzi o sytuacje w której potem trzeba się zastanawiać gdzie był dany dysk)