DEFINICJA RAID

Definicja RAID to skrót od Redundant Array of Independent Disk.

Redundant Array of Independent Disk to tablica niezależnych dysków

W rzeczywistości technologia RAID jest sposobem łączenia kilku dysków w jedną pamięć. Dyski tworzące tablicę nazywa się “dyskami członkowskimi”.

Poza tym, że technologia RAID jest przeznaczona do łączenia dysków, może również zapewnić poprawę wydajności i odporność na błędy dzięki redundancji danych, czasami kosztem pozostawienia pewnej ilości miejsca na dysku.

Istnieją różne typy RAID (nazywane także poziomami RAID), różniące się wzorcami umieszczania danych i stopniem redundancji. W praktyce RAID może być implementowany w oparciu o dedykowany sprzęt (sprzętową macierz RAID) lub za pomocą systemu operacyjnego (oprogramowanie RAID).

Teraz RAID programowy jest najtańszą implementacją RAID. Wiele systemów operacyjnych umożliwia tworzenie pewnych typów macierzy RAID. Na przykład w wersjach domowych systemu Windows można tworzyć tylko wersje RAID 0, Windows Server umożliwiają użytkownikowi tworzenie RAID0, RAID1 i RAID 5. W oprogramowaniu Linux implementowane są macierze RAID w oparciu o sterowniki mdraid lub LVM.

Pamiętaj, że RAID programowy używa zasobów systemu hosta, np. CPU, aby działać. Jednak w większości przypadków negatywny wpływ na wydajność jest nieistotna.

Istnieje powszechna opinia, że ​​oprogramowanie RAID nakłada znaczną karę mocy obliczeniowej na system hosta, zmniejszając tym samym ogólną wydajność.

W przypadku macierzy RAID 0 nie jest tak oczywiste. Jedynym narzutem jest wysyłanie sektorów do odczytu lub zapisu na ich odpowiednim dysku, co wymaga rzetelnego obliczenia raz na każdy sektor (512 bajtów danych).

RAID 5 i RAID 6 są bardziej skomplikowane. Istnieje potrzeba obliczania danych parzystości dla każdego zapisu. Wymagania dotyczące mocy obliczeniowych są niewielkie, a zasoby są obfite. Biorąc pod uwagę szybkość zapisu 100 MB/sek, potrzebujemy np. 1000 MIPS (milion instrukcji na sekundę) w celu obliczenia parytetu. Ponadto będzie wymagany dodatkowy pasmo pamięci, np. 200 MB/s (100 MB/s). Właściwie zaprojektowane buforowanie zmniejszyłoby obciążenie jeszcze bardziej. Mimo to dość skromny procesor (około 2005 r.) Może dostarczyć około 15 000 MIPS i około 5 000 MB/s. Tak więc wymagania RAID, które mają długotrwały zapis w tempie 100 MB/sek, nie wydają się bardzo wysokie w porównaniu do dostępnych zasobów.

RAID-y programowe mają pewne ograniczenia. Nie można bootować systemu z programowego RAID 0 lub RAID 5 i nie obsługują trybu hotswap. Jednak oprogramowanie RAID zapewnia maksymalną kompatybilność – wystarczy umieścić tablicę na innym komputerze z podobnym systemem operacyjnym, a tablica jest gotowa do użycia.

RAID sprzętowy jest droższym typem implementacji RAID. Może zostać utworzony na podstawie zintegrowanego z płytą główną (stosunkowo niedrogi) lub samodzielnego, bogatego w funkcje kontrolera z własnym procesorem i wielu innych opcji (najdroższa implementacja RAID).