Odzyskiwanie danych z Drobo BeyondRAID

Technologia BeyondRAID firmy Drobo rozwiązuje podstawowe problemy tradycyjnej macierzy RAID. Opracowany na bazie tradycyjnej macierzy RAID BeyondRAID dodaje warstwę wirtualizacji, która wybiera właściwy algorytm ochrony w zależności od potrzeb dostępności danych w danym momencie. Ponieważ technologia działa na poziomie bloku, może zapisywać bloki danych zastępujące poziomy RAID. Odzyskiwanie danych z Drobo BeyondRAID oraz co to za macierz.

Jeśli chcesz dodać pojemność pamięci do Drobo, wystarczy włożyć dodatkowe napędy lub wymienić najmniejsze dyski na większe – nie musisz zmieniać poziomów RAID, upgrade-ować nowe tablice pamięci lub przechodzić przez kompleksową administrację łączenia grup RAID.

Funkcja BeyondRAID może nawet przełączyć się z pojedynczego na podwójny dysk, wystarczy kliknąć myszką za pomocą Drobo Dashboard. Zapewnia to na poziomie przedsiębiorstwa podwójną ochronę parzystości danych w razie potrzeby. Jeśli dysk się nie powiedzie, Drobo automatycznie przesyła dane do pozostałych dysków, przywracając je do stanu chronionego bez interakcji z użytkownikiem.

Układ Drobo BeyondRAID

BeyondRAIDCo więcej, w Drobo rozmiar bloku może się różnić. Wytłumaczmy – w typowym dla RAID 5 rozmiarze bloku są takie same w całej tablicy, podczas gdy w urządzeniu Drobo może to być blok 2 i blok 3 różnią się wielkością.

Odzysk Drobo radykalnie różni się od typowej procedury odzyskiwania RAID. Z całą pewnością metadane Drobo zawierają wszystkie cechy danego układu Drobo. Jednak nawet czytanie metadanych Drobo nie jest zadaniem trywialnym. W przypadku uszkodzenia metadanych odzyskiwanie Drobo jest jeszcze bardziej skomplikowane.

W swoich urządzeniach np.: Drobo 5N i Drobo FS, Drobo wykorzystuje technologię Drobo BeyondRAID, która zapewnia jednorodną lub podwójną redundancję dysku. Nadmiarowość w urządzeniach Drobo jest zapewniona przez techniki lustrzane i parzystości. Jednakże, w przeciwieństwie do standardowych macierzy RAID 1 i RAID 5, pary lustrzane, bloki danych i parzystości w Drobo nie znajdują się w tych samych przesunięciach.

BeyondRAID to system opracowany przez Data Robotics, zbudowany na platformie wizualizacji, w celu stworzenia wyższego poziomu niż klasyczne macierze RAID. W wyniku tych zmian system okazał się z natury bardziej wydajny i wszechstronny w porównaniu z konwencjonalnym RAID.

System wykorzystuje tradycyjne systemy RAID, eliminując wiele ich ograniczeń i wad. Jest to nowa generacja przechowywania danych, łącząca takie cechy, jak bezpieczeństwo, niezawodność, możliwość rozbudowy, wydajność i łatwość użytkowania.

BeyondRAID wymaga takiej samej ilości miejsca na stosie, jak tradycyjna macierz RAID. System można zintegrować bez żadnych zmian w bieżącym systemie plików użytkownika i jego “systemu operacyjnego”.

BeyondRAID ma algorytm ochrony danych oparty na potrzebach danych tej właśnie ochrony w tym lub innym okresie pracy. To nie jest rozszerzenie RAID, to system łączenia do 10 dysków SATA w jedną pulę pamięci. Może zawierać całkowicie różne dyski objętościowe, takie jak JBOD, zapewniając rezerwę dla wszystkich dysków.

W rzeczywistości BeyondRAID to połączenie technik RAID 1 i RAID 5. W zależności od proporcji danych może wytrzymać awarię maksymalnie 3 dysków, bez ryzyka utraty danych.

Ilość pamięci używanej przez system jest sumą mocy napędów, pomniejszoną o pojemność największego dysku w macierzy.