Odzyskiwanie danych z Drobo BeyondRAID

Technologia BeyondRAID firmy Drobo rozwiązuje podstawowe problemy tradycyjnej macierzy RAID. Opracowany na bazie tradycyjnej macierzy RAID BeyondRAID dodaje warstwę wirtualizacji, która wybiera właściwy algorytm ochrony w zależności od potrzeb dostępności danych w danym momencie. Ponieważ technologia działa na poziomie bloku, może zapisywać bloki danych zastępujące poziomy RAID.
Jeśli chcesz dodać pojemność pamięci do Drobo, wystarczy włożyć dodatkowe napędy lub wymienić najmniejsze dyski na większe – nie musisz zmieniać poziomów RAID, upgrade-ować nowe tablice pamięci lub przechodzić przez kompleksową administrację łączenia grup RAID.

Funkcja BeyondRAID może nawet przełączyć się z pojedynczego na podwójny dysk, wystarczy kliknąć myszką za pomocą Drobo Dashboard. Zapewnia to na poziomie przedsiębiorstwa podwójną ochronę parzystości danych w razie potrzeby. Jeśli dysk się nie powiedzie, Drobo automatycznie przesyła dane do pozostałych dysków, przywracając je do stanu chronionego bez interakcji z użytkownikiem.

Układ Drobo BeyondRAID

BeyondRAIDCo więcej, w Drobo rozmiar bloku może się różnić. Wytłumaczmy – w typowym dla RAID 5 rozmiarze bloku są takie same w całej tablicy, podczas gdy w urządzeniu Drobo może to być blok 2 i blok 3 różnią się wielkością.

Odzysk Drobo radykalnie różni się od typowej procedury odzyskiwania RAID. Z całą pewnością metadane Drobo zawierają wszystkie cechy danego układu Drobo. Jednak nawet czytanie metadanych Drobo nie jest zadaniem trywialnym. W przypadku uszkodzenia metadanych odzyskiwanie Drobo jest jeszcze bardziej skomplikowane.

W swoich urządzeniach np.: Drobo 5N i Drobo FS, Drobo wykorzystuje technologię Drobo BeyondRAID, która zapewnia jednorodną lub podwójną redundancję dysku. Nadmiarowość w urządzeniach Drobo jest zapewniona przez techniki lustrzane i parzystości. Jednakże, w przeciwieństwie do standardowych macierzy RAID 1 i RAID 5, pary lustrzane, bloki danych i parzystości w Drobo nie znajdują się w tych samych przesunięciach.

BeyondRAID to system opracowany przez Data Robotics, zbudowany na platformie wizualizacji, w celu stworzenia wyższego poziomu niż klasyczne macierze RAID. W wyniku tych zmian system okazał się z natury bardziej wydajny i wszechstronny w porównaniu z konwencjonalnym RAID.

System wykorzystuje tradycyjne systemy RAID, eliminując wiele ich ograniczeń i wad. Jest to nowa generacja przechowywania danych, łącząca takie cechy, jak bezpieczeństwo, niezawodność, możliwość rozbudowy, wydajność i łatwość użytkowania.

BeyondRAID wymaga takiej samej ilości miejsca na stosie, jak tradycyjna macierz RAID. System można zintegrować bez żadnych zmian w bieżącym systemie plików użytkownika i jego “systemu operacyjnego”.

BeyondRAID ma algorytm ochrony danych oparty na potrzebach danych tej właśnie ochrony w tym lub innym okresie pracy. To nie jest rozszerzenie RAID, to system łączenia do 10 dysków SATA w jedną pulę pamięci. Może zawierać całkowicie różne dyski objętościowe, takie jak JBOD, zapewniając rezerwę dla wszystkich dysków.

W rzeczywistości BeyondRAID to połączenie technik RAID 1 i RAID 5. W zależności od proporcji danych może wytrzymać awarię maksymalnie 3 dysków, bez ryzyka utraty danych.

Ilość pamięci używanej przez system jest sumą mocy napędów, pomniejszoną o pojemność największego dysku w macierzy.