Iomega StorCenter ix2-200

Iomega StorCenter ix2-200 4TB Nas box

W 2010 roku Iomega wprowadziła do swojej oferty drugą generację StorCenter ix2-200 przeznaczoną dla użytkowników domowych oferujących wiele funkcji, począwszy od klienta BitTorrent do zdalnego dostępu do obsługi kamer.

iomega storcenter ix2

Iomega’s StorCenter ix2-200

Chociaż większość innych producentów sieciowych (NAS) próbuje zaoszczędzić materiały, a więc buduje ich obudowy tak lekkie, jak to tylko możliwe, Iomega wydobył ciężką zbroję i skonstruował rywala na pole bitwy. To nie jest wymienione w zestawie funkcji, ale ix2-200 wydaje się być wybuchoodporna.

Cóż, być może nie, ale czarna aluminiowa obudowa z pewnością wyglądałaby na część trzymaną pod skrzydłem rakiety Raptor F-22, a biorąc pod uwagę jej ciężar – 2,3 kg – prawdopodobnie miałaby podobny efekt. Innymi słowy, jest elegancka i ciężka. Przecież ta duża ilość pamięci nie musi być przenośna.

Wewnętrznie urządzenie ix2-200 zawiera jednostkę Marvell 6281 o częstotliwości 1 GHz i 256 MB pamięci, aby obsługiwać operacje na serwerze i zarządzać dwoma wnękami 3,5 calowymi Sata, które umożliwiają przechowywanie maksymalnie 4 TB. Iomega posiada również trzy porty USB 2.0, które mogą komunikować się z drukarkami, zewnętrznymi dyskami twardymi, a nawet z Bluetooth. Dołączony jest także gigabitowy Ethernet.

iomega_storcenter_ix2_4

Wygląd z boku

Ix2-200 prawdopodobnie nie jest najbardziej bogatym w funkcje urządzeniem NAS, ale zawiera kilka ciekawych funkcji na szczycie standardowego zestawu. Zawiera przycisk QuikTransfer Iomega, jeden z moich ulubionych funkcji. Konfigurujesz “Zadanie kopiowania”, które ma być uruchomione po naciśnięciu przycisku. To “Copy Job” może odbywać się w całości na serwerze lub pomiędzy ix2-200 a innymi urządzeniami USB lub sieciowymi, bez konieczności korzystania z komputera do połączenia z serwerem.

Poza tym, ix2-200 obsługuje również Raid 1 do dublowania dysku; udostępnia powiadomienia e-mail o stanie zdrowotnym systemu oraz tzw. stanie inteligentnym; dziennik zdarzeń do śledzenia dostępu do plików śledzenia na użytkownika; funkcjonalność iSCSI; Strumieniowe media DLNA i UPnP; przesyłanie strumieniowe programu iTunes DAAP; monitorowanie maksymalnie pięciu kamer IP, zdalny dostęp; i obowiązkowego klienta BitTorrent.

iomega_storcenter_ix2_10

 

Spośród wszystkich tych funkcji przewiduję tylko jeden problem: dostęp zdalny. Użytkownicy oczekują teraz, że będą mogli uzyskać dostęp do swoich plików przez Internet, zwykle korzystając z usługi DNS, która monitoruje zmiany adresów IP i łączy je ze stałą nazwą domeny. Chociaż wielu z nas korzysta z usług, takich jak darmowy DynDNS, Iomega zdecydowała się na wykorzystanie TZO DNS, co zapewnia roczny okres bezpłatnego korzystania, ale rocznie 11 USD (7 USD). Inni producenci urządzeń NAS umożliwiają swoim użytkownikom skonfigurowanie własnych usług, ale nie Iomega.

Zamiast tego wykorzystano raczej nietradycyjne podejście z oprogramowaniem StorCenter Manager, skutecznie eliminując panel konfiguracyjny po stronie klienta i zastępując go niewielką aplikacją na pasku zadań, która stale monitoruje położenie ix2-200 i działa po prostu jako brama do strona konfiguracji WWW. Pozostała część konfiguracji jest prosta: kreator przeprowadza wstępną konfigurację, która wystarcza dla większości użytkowników, a zaawansowani użytkownicy mogą mieć dostęp do pełnego panelu konfiguracji.

W przeciwieństwie do poprzedniej inkarnacji StorCenter ix2, dyski twarde w ix2-200 są wymienne. Po prostu wystarczy odkręcić dwa wkręty na dysku od spodu obudowy. Iomega obejmuje trzyletnią gwarancję, ale nie pozwala wyraźnie stwierdzić, że niniejsza gwarancja zostanie unieważniona, jeśli użytkownik zastąpi dyskietki innymi urządzeniami niż wymienione jednostki Seagate Barracuda. Aby znaleźć te informacje, należy zbadać mały podręcznik pod potężnym mikroskopem.

Patrząc na wskaźniki, ix2-200 wydaje się dość średnie, nie wykazując ani zaskakująco szybkich, ani wolnych prędkości. Korzyści z Raid 1 są jasne, co zapewnia znaczną poprawę we wszystkich operacjach, a zwłaszcza w kolejnym odczycie.

Po skonfigurowaniu w JBoD – “tylko kilka dysków” – system StorCenter ix2-200 leci za jednym z najbliższych konkurentów, DS210j firmy Synology. Z wyjątkiem operacji losowego odczytu, czyli  największą zaletą jest prawie 20 MB/s w kolejnej szybkości odczytu, co wskazuje, że oferta Iomega oferuje brak wydajności w kopiowaniu dużych plików – nie jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą przesyłać duże pliki wideo do transmisji strumieniowej. Choć pierwsza kopia może zająć trochę czasu, odtwarzanie 1080p wideo jest bardzo sprawne.

Doprowadzenie Raid 1 na boisko odbija wynik nieco, a ix2-200 przy niewielkim prowadzeniu w losowych operacjach, ale wciąż nieco tracąc w strefie sekwencyjnej, gdzie wciąż obserwuje się 10 MB/s.