Jak odzyskać dane z Microsoft Storage Spaces?

Systemy operacyjne Windows i Windows Server firmy Microsoft oferują wiele różnych możliwości ochrony danych, w tym zastrzeżoną, opartą na oprogramowaniu technologię RAID o nazwie Storage Spaces. Podobnie jak w przypadku RAID, funkcja ta służy do zachowania danych w przypadku awarii jednego dysku lub nawet dwóch dysków, w zależności od konfiguracji. Niestety, problemy z utratą danych, z którymi borykają się użytkownicy tych systemów, nie zawsze są związane z problemami z dyskami: awarie oprogramowania, niepoprawne konfiguracje puli, uszkodzone metadane, niezamierzone formatowanie/usuwanie itp. powodują konieczność wyodrębnienia lub przywrócenia plików z określonej wirtualnej pamięci masowej Przestrzeń lub nawet cała pula pamięci.

Aby odzyskać utracone informacje, można skorzystać z UFS Explorer RAID Recovery i poniższego przewodnika, który będzie bardzo pomocny w ratowaniu danych z uszkodzonych przestrzeni dyskowych.

  1. Podłącz składniki Microsoft Storage Spaces do komputera.

Podłącz wszystkie dostępne dyski członkowskie do komputera. Maksymalna liczba brakujących dysków zależy od typu miejsc do przechowywania: proste miejsca wymagają obecności wszystkich dysków, dwukierunkowe przestrzenie lustrzane i przestrzenie parzystości mogą zrekompensować brak pojedynczego dysku, podczas gdy trójstronne przestrzenie lustrzane są w stanie wytrzymać jednoczesną awarię dwóch dysków. W przypadku braku większej liczby dysków niż pozwala na to konfiguracja pamięci, pliki mogą okazać się uszkodzone lub niedostępne z powodu braku informacji o nadmiarowości.

  1. Zainstaluj UFS Explorer RAID Recovery i uruchom oprogramowanie.

Uruchom aplikację z podwyższonymi uprawnieniami i w razie potrzeby dostosuj jej ustawienia. Wszystkie podłączone magazyny pojawią się w lewym okienku ekranu głównego, a ich woluminy logiczne znajdują się pod nimi.

  1. Wybierz potrzebną objętość Storage Spaces, automatycznie gromadzoną przez aplikację.

Program automatycznie rekonstruuje pamięć, składając dostępne składniki, wystarczy przeszukać listę i znaleźć potrzebny dysk MSSS::Virtual Disk . Z reguły będzie zawierał partycję MS Reserved i partycję NTFS lub ReFS.

  1. Otwórz system plików, aby sprawdzić integralność danych.

Wybierz partycję NTFS/ReFS zamontowaną w pamięci masowej i sprawdź jej zawartość. Możesz spróbować otworzyć obrazy lub pliki tekstowe: jeśli są dobre, ich podgląd pojawi się we wbudowanej przeglądarce.

  1. Przeskanuj magazyn, aby znaleźć brakujące pliki (foldery).

Aby odzyskać usunięte lub utracone pliki, musisz uruchomić skanowanie pamięci. W tym celu wybierz odpowiedni instrument z paska narzędzi, wyłącz wszystkie systemy plików oprócz NTFS/ReFS i kliknij „Rozpocznij skanowanie”.

  1. Wybierz odzyskane elementy, których potrzebujesz i skopiuj je do bezpiecznego miejsca przechowywania.

Po zakończeniu procesu możesz zajrzeć do zawartości zrekonstruowanego systemu plików i znaleźć poszukiwane foldery i pliki. Następnie naciśnij „Zdefiniuj wybór”, zaznacz je i naciśnij „Zapisz wybór”. W otwartym oknie podaj dowolny poprawny folder docelowy, który nie powinien znajdować się na jednym z dysków źródłowych.

Ogólna procedura jest również pokazana na poniższym filmie: