Odzyskiwanie danych z macierzy JBOD

JBOD jest akronimem “Just a Bunch of Disks”, co oznacza coś w rodzaju “grona dysków”. Termin ten opisuje tablicę dysków, która przedstawia poszczególne możliwości skonfigurowanego stosu dysków na serwer, który wykorzystuje to jako całkowitą pojemność wirtualną. Ale uważaj: jeśli jeden dysk nie powiedzie się, wszystkie dane zostaną utracone. Odzyskiwanie danych z macierzy JBOD jest jedną z najprostszych usług dookoła procesu przywracania danych z macierzy.

JBOD prezentuje się na systemie operacyjnym jako pojedynczy dysk logiczny. W tym miejscu przypomina grupę dysków RAID. Jednak w przeciwieństwie do macierzy RAID 1 RAID 6, sieć JBOD nie zapewnia większej dostępności zapisanych danych.

I w przeciwieństwie do RAID 0, dane nie są pisane i czytelne w dwóch lub więcej dyskach twardych, ale z JBOD jednym dyskiem naraz jest wypełniony danymi. JBOD polega na optymalnym wykorzystaniu całkowitej pojemności wielu dysków twardych.

Więcej pamięci masowej dla serwera
W JBOD osiąga się to poprzez połączenie napędów w większą logiczną pamięć masową. Ostatecznie “Wystarczy kilka dysków” oznacza, że poszczególne wolumeny są prezentowane oddzielnie na serwerze – bez łączenia, rozciągania lub specjalnej struktury. JBOD można łatwo rozszerzać.

W międzyczasie JBOD jest powszechnie używany i jest używany głównie w komputerach z oprogramowaniem do zarządzania wolumenem oprogramowania, na przykład z DiskSuite (Solaris) lub Veritas Volume Manager (Unix, Windows). Ponadto, w przeciwieństwie do systemów RAID brakuje nadmiarowości.

Użycie JBOD
W praktyce JBOD jest używany na trzy różne sposoby. Z jednej strony jest on używany do konfiguracji kontrolera RAID z kilkoma niezależnymi dyskami twardymi. Wiele kontrolerów RAID może dostarczyć system operacyjny wszystkimi podłączonymi dyskami twardymi. Funkcje RAID kontrolera są wyłączone, a więc działa jako prosty kontroler dysku twardego. Z drugiej strony JBOD to zestaw dysków twardych, które są podłączone do komputera niezależnie od sterownika. Te dyski mogą być połączone z oprogramowaniem do zarządzania wolumenem na pojedynczą wolumin logiczny. Ponadto, przy użyciu zasady “Wystarczy kilka tarcz”, można połączyć kilka dysków twardych tak, aby działały one jako pojedynczy dysk. Możliwe jest także podzielenie dysku na wiele woluminów logicznych – na przykład w celu obejścia limitów pojemności.

Korzyści z JBOD
Tablice dysków podłączonych do kontrolerów mają kilka zalet. W porównaniu do pojedynczych dysków, JBOD są łatwiejsze w obsłudze i mają bardziej zwartą konstrukcję. Zwykle sieć napędów jest zapisywana sekwencyjnie, osiągając w ten sposób bardzo dużą szybkość zapisu. W przeciwieństwie do RAID dostępne jest 100 procent pojemności całkowitej.

Ponieważ nie są używane kontrolery sprzętowe, całkowite koszty są niższe w porównaniu z systemem RAID. Dodatkowo, JBOD można uzupełniać dostępnymi opcjami nawet bez użycia kontrolera RAID za pomocą oprogramowania RAID. Poziom RAID 0 można osiągnąć przy użyciu odpowiedniego oprogramowania. Wyższe poziomy RAID mogą być osiągnięte dzięki dodaniu sprzętu.

Teoretycznie, jeśli dysk w obrębie JBOD się uszkodzi, utracisz tylko dane z tego (uszkodzonego) dysku. W praktyce jednak, jeśli utworzysz tablicę JBOD w systemie Windows, a jeden napęd dozna awarii, utracisz wszystkie dane. (Można go odzyskać przy użyciu oprogramowania, ale to jest całkiem inny temat.)