5EE – czy ktokolwiek faktycznie używa tego poziomu RAID?

Kilka lat temu Adaptec przyjęło poziom RAID 5EE jako standardowy element naszych kontrolerów RAID. Wydawało się, że to bardzo dobry pomysł – korzystanie z bezczynnego napędu, który był tradycyjnie zapasem (Hot Spare).

Jednakże, gdy poznałem ten poziom na poziomie RAID, odradzam ludziom używania go z jednego powodu.

Porównaj: system 1 – składające się z 5 dysków w macierzy RAID5 i 1 Hot Spare, oraz system 2 – mający 6 dysków w macierzy RAID 5EE.

System 2 powinien działać szybciej niż system 1 – po tym wszystkim więcej wrzecion robi codzienne prace … i tak, to działa szybciej. Teoretycznie jest o około 15% szybciej, ale jeszcze nie widzę tego w praktyce.

Więc co jest nie tak z tym poziomem RAID? Mój problem polega na tym, że pada dysk. Z systemem 1, gdy dysk umiera, dysk zapasowy wkracza, RAID odbudowuje i wszystko jest ok.

W systemie 2, gdy pada dysk, RAID 5EE kompaktuje się do standardowej macierzy RAID5. To dobrze, chyba że wymieni napęd – wtedy mam problem. RAID 5EE rozwinie się z powrotem na RAID 5EE – co jest kolejnym, długim procesem, który uważam (obecnie) nie jest wymagany.

Więc Raid 5EE prawdopodobnie ma sens, gdy pracują tylko 4 dyski w małym serwerze JBOD lub 1U, ale kiedy liczba dysków wzrasta myślę, że prawdopodobnie lepiej jest uruchomić tylko RAID5 z tzw. gorącym dyskiem zapasowym niż uruchomić 5EE .

Tak jest jeśli ktoś faktycznie używając tego poziomu RAID to jak go znaleźć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.