Dlaczego koszty odzyskiwania danych z macierzy są takie duże

Spójrzmy prawdzie w oczy, rzeczywiście odzyskanie danych jest kosztowne. Nawet tylko jeden uszkodzony dysk twardy może łatwo uruchomić rachunek w pobliżu 3000-4000 pln, aby odzyskać wszystkie utracone dane. Jeśli chodzi o koszty odzyskiwania danych RAID, może on wykraczać nawet wyżej. Faktem jest, że nawet wśród specjalistów ds. odzyskiwania danych wiele osób uważa dane za utracone, jeśli chodzi o macierze RAID.

Jaki jest koszt odzyskiwania danych z RAID?
W dużej mierze zależy to od konkretnej tablicy. Istnieje wiele czynników, które będą miały wpływ na koszt odzyskiwania danych RAID. Niektóre czynniki, które spowodują wzrost kosztów to:

  • Liczba dysków w macierzy RAID – Im więcej dysków masz większe trudności. W przypadku tylko dwóch napędów dostępne są tylko dwie możliwości zlecenia. Jednak po prostu dodanie jednego staje się sześcioma możliwościami. Dodaj kolejne i masz do 24. Ten wykładniczy wzrost jest spowodowany tym, że większość firm musi znacznie zwiększyć koszt odzyskiwania dla dużej tablicy, na przykład 8 dysków w dużym systemie NAS.
  • Stan dysku twardego – jeśli jest to zwykła sprawa uszkodzonego kontrolera RAID, nie będzie to czynnikiem. Jednak w wielu tablicach poszczególne dyski będą musiały być odczytane, aby mieć możliwość odzyskania. Nawet tablice z redundancją, takie jak RAID 5, często mają wiele dysków offline w różnym czasie, gdy wykryto błąd.
  • Typ macierzy RAID – tablica RAID 6 lub RAID 5EE zajmuje znacznie więcej czasu na odzyskanie niż standardowa macierz RAID 5. Dodatkowe złożoności tych typów tablic mogą powodować koszty w większości laboratoriów. Jeśli masz niestandardowy typ RAID, taki jak X-RAID2 firmy NetGear, możesz oczekiwać, że zapłacisz dużo więcej. O wiele więcej.
  • Typ dysku twardego – wiele laboratoriów (w tym naszych) dodatkowo pobiera większe kwoty dla napędów SCSI lub SAS, ponieważ są one bardziej złożone, aby odzyskać dane przed rozpoczęciem odbudowy macierzy.
    W naszym laboratorium w pobieramy cenę podstawową za analizę i jest ona podawana po zsumowaniu cen znajdujących się w cenniku na stronie. Niektóre typy RAID, takie jak RAID 6 lub X-RAID 2, które są bardzo złożone, mogą kosztować więcej.