Lacie 6big Thunderbolt

Lacie 6big Thunderbolt 3 External RAID enclosure

Ładunki pamięci masowej z szybkim połączeniem, ale w ogromnej cenie.

Napędy półprzewodnikowe (SSD) są świetne, ale jeśli potrzebujesz ogromnych ilości pamięci i nie chcesz wydawać równowartości małego samochodu, to dyski wciąż panują jeśli chodzi o cenę. Firma Lacie wzięła sześć dysków twardych 3,5-calowych firmowych firm Seagate Enterprise NAS, zamontowała je w obudowę Thunderbolt 3 / USB 3.1, dodano obsługę RAID i nazywano ją 6-big – ponieważ w środku jest sześć napędów i jest duża. Jest też Big12, który ma dwanaście napędów wewnątrz i również jest duży.

Z sześcioma napędami lekko hałaśliwymi i generującymi ciepło, 6big jest nieco za głośny dla cichego pokoju. Nie ma tu wiele możliwości Lacie, ale przynajmniej sześciokąt jest dobry w wyjmowaniu napędów i wentylatora. Jeśli używasz 6big w otwartym biurze, to po prostu miesza się z istniejącym hałasem w tle i nie powinno być problemu.

lacie-6big

Rzeczywista wydajność 6big zależy od konfiguracji macierzy RAID. To wszystko odbywa się za pośrednictwem aplikacji Lacie’s RAID Manager, która oferuje opcje RAID 0/1/5/6/10/50/60. Na sześciu dyskach może istnieć wiele woluminów RAID. Na przykład sześcian może być skonfigurowany z dwoma napędami w macierzy RAID 0 i pozostałych czterech dyskach w macierzy RAID 10. Wtedy statyczne dane są na macierzy RAID-10 i użyj RAID-0 jako dysku podstawowego dla Photoshopa lub Premiere.

RAID jest kontrolerem sprzętowym w samym 6 big, więc jeśli podłączasz 6big do komputera, na którym nie został on skonfigurowany, utrzyma to ustawienie RAID. Żadne dodatkowe oprogramowanie nie jest wymagane do korzystania z napędu, tylko do skonfigurowania. Aplikacja Lacie RAID zarządza również raportowaniem stanu napędu SMART, odbudowując aktualizację macierzy i oprogramowania.

Thunderbolt 3 jest główną atrakcją tutaj, ponieważ jest najszybszym połączeniem zewnętrznym, zapewniającym do 40 gigabitów na sekundę szerokości pasma. Lacie twierdzi, że z Thunderbolt 3 możliwe są kolejne prędkości odczytu 1400 MB / s. 6 big obsługuje także USB 3.1, USB 3.0, a nawet USB 2.0. W pudełku znajduje się nawet Thunderbolt 3, USB-C i USB-C do kabla USB-A.

Korzystając z testu szybkości dysku Blackmagic Design w roku 2016 MacBook Pro z 6 bigiem skonfigurowanym w sześciodyskowej macierzy RAID 0 128KB i buforowaniu w pamięci podręcznej, osiągnięto kolejność zapisu do 820 MB/sek i odczyt 1183 MB/s w 5 GB test prędkości. To poziomy przepustowości SSD, ale z 48 TB pamięci.

To, co jest dziwne, to wydajność USB 3.1/USB 3.0. Wykonując te same testy, co w Thunderbolt 3, ale przy użyciu kabla USB 3.1 na tym samym komputerze Maca tylko zapisywane są informacje o zapisie 360 ​​MB/sek i 330 MB/sek. Ten sam Blackmagic Design Disk Speed ​​Test, ale na iMac (Retina 5K, 27-calowy, koniec 2014 r.), Który obsługuje tylko interfejs USB 3.0, zarządzał podobnymi prędkościami do USB 3.1 – 354 MB/s i 320 MB/s.

Dla większości ludzi chcących gdzieś przechowywać wiele danych, NAS jest drogi. Ale dla tych, którzy potrzebują szybkiego dostępu do szeregu danych, takich jak edytory wideo, lokalnie podłączona pamięć masowa i marka sprzętu Lacie, cena nie robi żadnego kłopotu.

12big-mały

Dzięki szybkości zapisu sekwencyjnego przekraczającej 800 MB/sek, 6 big pobiera nośniki 4K bez opuszczania ramek. Sekwencyjne odczyty o długości powyżej 1200 MB/sek sprawiają, że 6 big idealnie nadaje się do edytowania multicamowych filmów 4K bez konieczności transkodowania materiału wideo do formatu wideo proxy. Lacie nawet współpracowała z Pelikanem w celu dostarczenia opcjonalnej obudowy do 6 big, podkreślając, że główną publiczność to ludzie chcący przechwytywać wideo o wysokiej przepustowości.

Jeśli wpadniesz do tej kategorii i potrzebujesz czegoś z Thunderbolt 3 dobrze, nie ma tak wiele opcji wyboru, więc twoja główna decyzja polega na tym, że chcesz 12 dysków lub 6 dysków w konkretnej pojemności, których potrzebujesz  to 6 big jest straszliwie kosztowny bo cena sięga 8,199 dolarów dla modelu 48 TB, więc naprawdę musisz potrzebować przepustowości Thunderbolt 3, aby uzasadnić zakup.