DiskStation DS418play

Duża pojemność pamięci dzięki możliwościom 4K Ultra HD

Urządzenia Network Attached Storage (NAS) zdecydowanie ewoluowały w ciągu ostatnich kilku lat. Tak, są po to, aby zapewnić wiarygodne kopie zapasowe danych dla twoich plików, z łatwym dostępem do tych plików przez sieć, a nawet przez Internet. Jednak wielu konsumentów szuka urządzenia do przechowywania, a co ważniejsze, może przesyłać strumieniowo multimedia do wszystkich urządzeń w domu. Stacja DiskStation DS418play firmy Synology umożliwia nie tylko strumieniowe przesyłanie treści wideo HD na te urządzenia, ale także treści 4K. Wykonuje on wszystkie operacje podnoszenia ciężarów, transkodując tę zawartość, aby można było przesyłać nawet najmniejsze, nie zasilane urządzenia. Będąc serwerem Synology NAS, DiskStation DS418play jest również wyposażony w system DSM firmy Synology, który zapewnia dostęp do wszystkich rodzajów narzędzi do zastosowań domowych i małych firm. Zdobądźmy kilka dysków w DS418play i zobaczmy, co może zrobić!

 

Liczba przypadków, w których ktoś usłyszał, że ktoś stracił wszystkie swoje zdjęcia, ponieważ nie zadali sobie trudu, aby utworzyć kopię zapasową z urządzenia mobilnego, jest szokująca. Przechowywanie na twardym dysku jest tanie, ale skuteczne zarządzanie nim nie jest. Jeśli cenisz wszystko, co jest zapisane na dysku twardym lub urządzeniach mobilnych, inwestycja w centralny serwer kopii zapasowych i przechowywania danych to świetna opcja, aby przenieść sieć domową na wyższy poziom. Synology DS418play to najnowsza z szeregu niezawodnych, łatwych w konfiguracji i łatwych do rozbudowy rozwiązań pamięci masowej.

Z czterema kieszeniami dysków twardych możesz zapełnić go dyskami i pozwolić Synology efektywnie zarządzać dostępną przestrzenią. Nawet jeśli początkowo nie planujesz korzystać z wszystkich czterech kieszeni dyskowych, unikalny system Synology Hybrid RAID zapewnia dużo większą elastyczność w zakresie rozbudowy, umożliwiając ponowne użycie starszych dysków i aktualizację w dowolnym momencie.

Jeśli 430 USD to trochę za dużo – w końcu musisz pozwolić na niektóre dyski – i nie potrzebujesz specjalnie funkcji transkodowania multimediów, zamiast tego rozważ model DS418j. Funkcje oprogramowania są takie same i wciąż można w nich dodać 4 dyski – jest to trochę mniej wydajne i nie będzie transkodować filmów 4K do klientów mobilnych.

Dla użytkowników świadomych budżetu, seria Synology Synology zawsze była świetnym zakupem. Sam korzystam z DS413j i dobrze mi to służyło przez ostatnie 5 lat. Ale mają one jedno dręczące ograniczenie, gdy działają jako serwer mediów: procesor ARM nie obsługuje transkodowania mediów. Oznacza to, że jeśli masz film przechowywany w NAS, możesz go przesłać strumieniowo do klienta Windows lub Mac. Surowy plik jest przesyłany strumieniowo przez sieć, a (wydajny) komputer klienta obsługuje odtwarzanie bezpośrednio.

Jednak procesory mobilne są o wiele bardziej ograniczone i często nie są w stanie odtwarzać niektórych typów plików lub ekstremalnie wysokich przepływności, takich jak filmy 4K. W takich przypadkach nadal można odtwarzać plik multimedialny, ale tylko wtedy, gdy ciężki lifting jest wykonywany przez serwer – transkoduje go do wartości bitrate, rozdzielczości lub typu pliku, który jest bardziej odpowiedni do przesyłania strumieniowego na urządzeniu klienckim. Seria Synology Play została stworzona specjalnie po to, aby rozwiązać ten problem. Procesor jest oparty na procesorze x86 i może obsłużyć do 2 różnych pełnych sesji transkodowania strumieniowego h.265 / h.264 w rozdzielczości 4K, co prawdopodobnie jest większe niż w domu jednorodzinnym.

Użytkownicy Pro: możesz także rozważyć DS918 +, który kosztuje około 100 USD więcej. Oto różnica:

Brak gniazda rozszerzeń SSD MVNE m2 na DS418play.
Celeron J3355 z pamięcią 2 GB (z możliwością rozszerzenia do 6 GB) na DS418play, a J3455 z 4 GB (z możliwością rozbudowy do 8 GB) na DS918 +.
DS918 + można rozszerzyć o DX517 (5-kieszeniowa szafa do przechowywania).
DS918 + obsługuje wirtualizację.
DS918 + zużywa dwa razy więcej energii podczas hibernacji, więc koszty eksploatacji będą wyższe.

Specyfikacja i wygląd DS418play

DS418play to 4-kieszeniowy NAS, zachowujący takie samo “nie naprawiaj, co nie jest uszkodzone”, jak model wyższej klasy DS918 +, o wymiarach 22,5 x 16,5 x 18 cm.

synology-ds418play-front

Wewnętrznie znajdziesz:

  • Dwurdzeniowy procesor Intel Celeron J3355 z częstotliwością 2,0 GHz (z obsługą trybu serii 2,5 GHz)
  • 2 GB pamięci DDR4 (maks. 6 GB z opcjonalną aktualizacją ~ 100 USD)
  • 2 x gigabitowy port LAN / Ethernet
  • Maksymalna pojemność dysków 4 x 14 TB (~ 42 TB z redundancją)
  • 1 x porty USB3
  • Szyfrowanie AES-NI, BTRFS i sprzętowa obsługa transkodowania wideo 4K

Co najważniejsze, DS418play zawiera ulepszony procesor z dekodowaniem sprzętowym strumieni wideo h.264 AVC lub h.265 HVEC.

Cztery tacki napędów są zamykane, ale dostępne bez rozbierania, w przeciwieństwie do 413j i 416play, które wymagały zdejmowania obudowy. Brzmi to gorzej, ale tak naprawdę mówimy o operacji raz do roku, która trwa 10 minut. Mimo to dodanie łatwo wymienialnych kieszeni napędowych to niezła zmiana projektu.

Jeśli uważasz, że cztery dyski są nieco przesadzone, Synology ma również system 2-kieszeniowy, ale pamiętaj, że twoje miejsce na dysku będzie mniej efektywnie wykorzystywane, jeśli utworzysz nadmiarową tablicę. W przypadku czterech dysków wystarczy przypisać tylko jeden dysk jako dysk parzystości, aby zabezpieczyć dane w drugim. Jeśli nie planujesz używać żadnych funkcji nadmiarowości, a chcesz tylko użyć dwóch dużych dysków, system 2-kieszeniowy może być bardziej odpowiedni do Twoich potrzeb.

Instalacja i ustawienia urządzenia DS418play

Po odblokowaniu tacek napędowych za pomocą dostarczonego plastikowego klucza można łatwo wsuwać dyski 3,5 “lub 2,5”, a do tych ostatnich będą potrzebne tylko śruby. Następnie podłącz zasilanie i co najmniej jeden z kabli Ethernet i włącz zasilanie.

Zakładając, że nie masz jeszcze czegoś o nazwie “diskstation” w sieci lokalnej, powinieneś mieć teraz dostęp do programu instalacyjnego, przechodząc do http://diskstation:5000 / lub http://diskstation.local: 5000. Jeśli jednak aktualizujesz ze starszego urządzenia, być może już używasz tej nazwy. W takim przypadku polecam najpierw zmienić nazwę istniejącego serwera. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, logując się do interfejsu internetowego i odwiedzając Panel sterowania -> Sieć -> Ustawienie nazwy serwera.

Powinieneś zobaczyć ten ekran:

setup-ds418play-1

(Jeśli przypisujesz nową nazwę do swojego serwera, sugeruję ponowne załadowanie strony z nową nazwą serwera w adresie URL)

Następnie możesz wybrać konfigurację QuickConnect. QuickConnect to znakomita funkcja, która pozwala łączyć się z dowolnego miejsca na świecie z plikami przechowywanymi na serwerze Synology. Nie znajdują się na serwerze firmy Synology ani nie są przechowywane w chmurze: usługa QuickConnect po prostu pomija zwykły proces przekierowania portów i udostępnia specjalny adres QuickConnect, na przykład: http://quickconnect.to/makeuseof

Na koniec firma Synology zaleca zainstalowanie domyślnych pakietów i monituje o skonfigurowanie automatycznych aktualizacji.

BTRFS

BTRFS lub system plików b-tree zastępuje EXT4 jako opcję domyślną. Niektóre z reklamowanych wydarzeń obejmują:

Zintegrowana obsługa migawek udostępnianych folderów przy minimalnym wykorzystaniu pamięci masowej i wydajności.
Konfigurowalne zasady przechowywania i interfejs do odzyskiwania plików za pomocą Synology File Station lub nawet rodzimego Eksploratora plików systemu Windows, podobnie jak Time Machine firmy Apple.
Samoleczenie uszkodzonych plików bez interwencji użytkownika.
Dublowanie metadanych, pozwalające na łatwiejsze odzyskiwanie danych, jest uszkodzone lub cierpi na złe sektory.
Natychmiastowa kopia pliku po stronie serwera.
Dla przeciętnego użytkownika końcowego wystarczy wiedzieć, że BTRFS utrzymuje twoje dane jeszcze bezpieczniej niż przedtem. I jako ktoś, kto często decyduje się na reorganizację swoich folderów współdzielonych, natychmiastowe kopie po stronie serwera są oszczędne w czasie rzeczywistym.

Synology Hybrid RAID

RAID to standardowa technologia pamięci masowej, która umożliwia odbijanie lub rozsyłanie danych na wielu dyskach z różnymi poziomami zwiększonej wydajności lub nadmiarowości danych (lub obu). Każde urządzenie NAS z wieloma zatokami dyskowymi będzie oferować pewne funkcje RAID, ale głównie będzie dotyczyło nadmiarowości dysku. Oznacza to, że jeśli jeden dysk ulegnie awarii, można go wymienić bez utraty danych. Problem z większością konfiguracji macierzy RAID polega na tym, że ograniczasz się rozmiarem najmniejszego dysku, więc dopiero po uaktualnieniu wszystkich dysków możesz wykorzystać dodatkową przestrzeń. Mając do wyboru 5 różnych trybów RAID, bardzo trudno jest znaleźć właściwą dla siebie głowę. RAID nie jest technologią, którą polecałbym przeciętnemu użytkownikowi domowemu.

Urządzenia Synology są jednak wyjątkowe. Możesz je skonfigurować za pomocą standardowych macierzy RAID, ale możesz także wybrać Synology Hybrid RAID. Ten system automatycznie optymalizuje całkowitą przestrzeń, zachowując jednocześnie redundantność jednego lub dwóch napędów. Jest bardzo łatwy w konfiguracji i zarządzaniu. Nie musisz zastanawiać się, który tryb wybrać i co to oznacza dla napędów, które wkładasz: po prostu wrzuć to, co masz, a Synology wymyśli, jak najlepiej z nich korzystać.

SHR

Synology

 

Korzyści z SHR zaczynają się po uaktualnieniu tylko dwóch aktualnych napędów. Aby wyjaśnić powyższy schemat: na początku macierzy macie dyski 4 x 500 GB, z których jeden służy do nadmiarowości danych. Całkowita pojemność to 3 x 500 GB. (Uwaga: nie musisz rozpoczynać od czterech dysków i nie muszą one mieć tego samego rozmiaru, ale jest to najprostszy sposób na wyjaśnienie korzyści Synology). Aktualizacja pojedynczego napędu nie przynosi żadnych korzyści – ponieważ dodatkowa pamięć oferowana przez ten dysk nie ma innego miejsca do powielenia, więc przechowywanie tam danych byłoby niebezpieczne. Jednak każde kolejne uaktualnienie dysku natychmiast zapewnia proporcjonalnie więcej miejsca. W standardowej macierzy RAID dodatkowa przestrzeń na tych dyskach byłaby bezużyteczna, dopóki nie zostanie zaktualizowany każdy dysk.

Jak łatwo jest uaktualnić dysk? Proste: wyciągnij jedną i zastąp ją czymś o większej pojemności. Następnie ponownie uruchom system i wybierz Napraw wolumin. To jest to. I to z pewnością jeden z powodów, dla których Synology jest moim pierwszym wyborem, gdy rekomenduję NAS.