NAS i SSD czy to dobry pomysł?
Większość dysków NAS akceptuje dyski SSD i mechaniczne dyski twarde – ale czy jest to dobry pomysł?
Większość dysków NAS akceptuje 2,5 calowe dyski, otwierając intrygującą opcję wypełniania ich dyskami SSD. Ale czy to dobry pomysł? Główną atrakcją przechowywania w stanie stałym jest wyjątkowa wydajność, ale w tym kontekście jest to znaczna część dyskusji. Połączenie giga-bitowego portu Ethernet może obsługiwać tylko prędkość transferu do około 110 MB/s, więc jeśli nie chcesz poświęcić dużo pieniędzy na sprzęt 10 GbE, nie zobaczysz korzyści z szybszych dysków.
To nie znaczy, że trasa SSD jest całkowicie bez zasług. Testowaliśmy Qnap TS-453B przy użyciu czterech dysków SSD 2.5 cala i zauważono niewielką poprawę szybkości odczytu 4K – z 10,4 MB/sek do 11,4 MB/sek.
A jeśli kiedykolwiek siadałeś obok czterodyskowego urządzenia NAS wiesz, że łączny hałas czterech mechanicznych dysków twardych, może być bardzo rozpraszający. Ponieważ SSD nie mają ruchomych części, są ciche, więc jedynym dźwiękiem z twojego komputera będzie wewnętrzny wentylator.
SSD również wykorzystują mniej energii niż mechaniczne dyski. Nasz czterodyskowy Qnap TS-453B, wyposażony w cztery twarde dyski 1 TB Seagate Barracuda 3.5 cala, pobrał 32W z sieci pracując bezczynnie, a 38W podczas przesyłania strumieniowego wideo. Przełączenie na cztery dyski SSD sprawiło, że pobór spadł na 14W bezczynności i 16W podczas transmisji strumieniowej. Zobaczysz podobną zależność niezależnie od tego, którą obudowę NAS wybierzesz.
Dysk mechaniczny o pojemności 1TB może kosztować 60 USD lub, więc aby w ogóle skonfigurować tablice RAID 5 o pojemności 3 TB to koszt będzie 4×60 USD co da 240 USD. Najtańszy dysk SSD 1 TB kosztuje około 350 USD – więc 4×350 USD da 1400 USD i taką samą ilością pamięci. Nawet za cisze i bardziej energooszczędny sprzęt firmy NAS, trudno uzasadnić taką ogromną różnicę cen, zwłaszcza gdy pamiętasz, że wydajność będzie zasadniczo identyczna.