NAS i SSD czy to dobry pomysł?

Większość dysków NAS akceptuje dyski SSD i mechaniczne dyski twarde – ale czy jest to dobry pomysł?

Większość dysków NAS akceptuje 2,5 calowe dyski, otwierając intrygującą opcję wypełniania ich dyskami SSD. Ale czy to dobry pomysł? Główną atrakcją przechowywania w stanie stałym jest wyjątkowa wydajność, ale w tym kontekście jest to znaczna część dyskusji. Połączenie giga-bitowego portu Ethernet może obsługiwać tylko prędkość transferu do około 110 MB/s, więc jeśli nie chcesz poświęcić dużo pieniędzy na sprzęt 10 GbE, nie zobaczysz korzyści z szybszych dysków.

To nie znaczy, że trasa SSD jest całkowicie bez zasług. Testowaliśmy Qnap TS-453B przy użyciu czterech dysków SSD 2.5 cala i zauważono niewielką poprawę szybkości odczytu 4K – z 10,4 MB/sek do 11,4 MB/sek.

A jeśli kiedykolwiek siadałeś obok czterodyskowego urządzenia NAS wiesz, że łączny hałas czterech mechanicznych dysków twardych, może być bardzo rozpraszający. Ponieważ SSD nie mają ruchomych części, są ciche, więc jedynym dźwiękiem z twojego komputera będzie wewnętrzny wentylator.

SSD również wykorzystują mniej energii niż mechaniczne dyski. Nasz czterodyskowy Qnap TS-453B, wyposażony w cztery twarde dyski 1 TB Seagate Barracuda 3.5 cala, pobrał 32W z sieci pracując bezczynnie, a 38W podczas przesyłania strumieniowego wideo. Przełączenie na cztery dyski SSD sprawiło, że pobór spadł na 14W bezczynności i 16W podczas transmisji strumieniowej. Zobaczysz podobną zależność niezależnie od tego, którą obudowę NAS wybierzesz.

Dysk mechaniczny o pojemności 1TB może kosztować 60 USD lub, więc aby w ogóle skonfigurować tablice RAID 5 o pojemności 3 TB to koszt będzie 4×60 USD co da 240 USD. Najtańszy dysk SSD 1 TB kosztuje około 350 USD – więc 4×350 USD da 1400 USD i taką samą ilością pamięci. Nawet za cisze i bardziej energooszczędny sprzęt firmy NAS, trudno uzasadnić taką ogromną różnicę cen, zwłaszcza gdy pamiętasz, że wydajność będzie zasadniczo identyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.