5 najważniejszych zalet popularnych systemów RAID

Większość ludzi wie, że RAID jest szeroko stosowany we współczesnej erze. Jednak tylko nieliczni zdają sobie z tego sprawę. Dlatego w tym poście pokażemy ci 5 podstawowych zalet RAID.

W dzisiejszych czasach nadmiarowa macierz niezależnych dysków (RAID) jest akceptowana i używana przez coraz więcej firm i osób fizycznych. Jak wszyscy wiemy, RAID jest rodzajem technologii przechowywania danych, która może łączyć wiele dysków fizycznych w jedną jednostkę logiczną. Dlatego bez wątpienia, w porównaniu z dyskiem twardym, RAID ma znacznie więcej korzyści dla użytkowników, w tym nadmiarowość danych, dużą prędkość itp. Teraz, poniżej, pokażemy 5 z nich szczegółowo.

1. Dużo przestrzeni do przechowywania

Po pierwsze, niewątpliwie jedną z najbardziej oczywistych zalet jest to, że RAID ma znacznie więcej miejsca do przechowywania niż pojedynczy dysk. Wiadomo, że macierze RAID zwykle składają się z dwóch lub więcej dysków. Ponadto, jeśli chcesz uzyskać więcej miejsca, po prostu włóż dodatkowy dysk twardy do macierzy. Najwyraźniej jest to całkiem wygodne.

2. Tolerancja błędów

Na większości poziomów RAID kopia zapasowa danych w macierzy zostanie utworzona automatycznie. Osiąga się to przez parzystość danych RAID, zwaną ogólnie redundancją danych. Ponadto w ten sposób system RAID staje się odporny na uszkodzenia. W obliczu tej funkcji wielu użytkowników traktuje RAID jako kopię zapasową. Podczas gdy w rzeczywistości utrata danych wciąż może się zdarzać w systemach RAID. Dlatego nadal należy wykonywać kopie zapasowe danych przechowywanych w macierzach RAID, aby uniknąć odzyskiwania danych.

3. Ciągłość działania systemu

Na komputerze zawierającym tylko jeden dysk twardy, jeśli dysk ulegnie awarii, system operacyjny natychmiast się zatrzyma. Jednak w macierzach RAID, jeśli dysk twardy ulegnie awarii, system będzie mógł działać normalnie przez pewien czas. W tym procesie użytkownicy mogą wykorzystać czas na wymianę uszkodzonego dysku na nowy odpowiedni.

4. Kontrola parzystości

Ponadto nowoczesna macierz RAID jest wyposażona w niezwykle ważną i doskonałą funkcję – kontrolę parzystości. Ta funkcja może sprawdzić ewentualne awarie systemu i ostrzec Cię. W tym czasie powinieneś dowiedzieć się, jakie są przyczyny problemów i jak najszybciej je naprawić.

5. Duża prędkość

Wreszcie, systemy RAID są w stanie pracować znacznie szybciej niż pojedynczy dysk. Jest tak, ponieważ w tablicy można jednocześnie odczytywać i zapisywać dane. Dlatego szybkość transmisji ulega poprawie. Użytkownicy mogą osiągnąć lepszą wydajność dysku.