5 przemyśleń przy wyborze poziomu RAID

Jeśli zamierzasz skonfigurować RAID, być może wiesz, że istnieje wiele poziomów RAID, takich jak RAID 0, 1, 5 i 10 itd. Dlatego pierwszym krokiem do korzystania z RAID jest wybranie odpowiedniego poziomu RAID. Ten artykuł poprowadzi Cię do rozważenia 5 ważnych rzeczy w wyborze.

Tak zwana macierz RAID odnosi się do nadmiarowej tablicy niezależnych dysków. Jest to zaawansowana technologia przechowywania danych, która może łączyć kilka dysków fizycznych w jedną jednostkę logiczną. Jest niezwykle wygodny dla użytkowników, którzy wymagają dużej ilości miejsca do przechowywania. Dlatego coraz więcej użytkowników chciałoby zainwestować w RAID.

Jednak ze względu na fakt, że dostępnych jest zbyt wiele poziomów RAID, wielu jest zaniepokojonych tym, który z nich jest dla nich odpowiedni. W rzeczywistości, jeśli przemyślisz następujące 5 rzeczy, możesz podjąć właściwą decyzję.

Teraz czytaj dalej, i przeanalizuj szczegółowo..

JAKA KONFIGURACJA MACIERZY

1. Przechowywanie dużych zasobów danych

Uważa się, że większość użytkowników korzystających z RAID potrzebuje większej i elastyczną pojemność pamięci. Dlatego przechowywanie jest niewątpliwie pierwszą z najważniejszych rzeczy, o których należy pomyśleć. Różne poziomy RAID przyniosą różne ilości pozostałej powierzchni użytkowej. Na przykład RAID 0 nie ma informacji o parzystości ani dublowania. W ten sposób można w pełni wykorzystać wszystkie dyski, a mianowicie 100% użytecznej przestrzeni dyskowej. Jednak w macierzy RAID 1 lub 10 można uzyskać tylko 50% pojemności, ponieważ zawiera ona dublowaną kopię danych. Aby uzyskać więcej takich informacji o innych poziomach RAID, możesz przeszukać Internet.

2. Wydajność

Ponadto być może tęsknisz za macierzą RAID, aby uzyskać lepszą wydajność, a mianowicie większą prędkość. Wybierając poziom RAID, powinieneś rozważyć wydajność jako priorytet. Na przykład, jeśli nie zależy Ci na utracie danych i zależy Ci jedynie na szybkości, RAID 0 jest najlepszym wyborem. Niemniej jednak, jeśli liczysz nie tylko na wydajność, ale także na nadmiarowość danych, możesz zdecydować się na RAID 10.

3. Ochrona danych

Jak wspomniano w powyższym punkcie, nadmiarowość danych jest kluczowym czynnikiem w RAID. Odnosi się do poziomu ochrony danych. Mówiąc dokładniej, obawiasz się utraty danych na swoich komputerach. Jeśli dane są dla Ciebie niezwykle ważne, nie chcesz utracić danych, takich jak uszkodzenie PST, i nie możesz utrzymywać regularnych i spójnych kopii zapasowych danych, lepiej zwróć szczególną uwagę na możliwość ochrony danych RAID. Mówiąc prościej, lepiej wybrać RAID 10 lub 60. W nich, jeśli jeden dysk ulegnie awarii, system nie zawiedzie natychmiast i nie musisz całować danych na pożegnanie.

4. Przebuduj

Ponadto należy wziąć pod uwagę współczynnik odbudowy. W przypadku awarii dysku w systemie RAID lub awarii całego serwera należy przeprowadzić przebudowę. Dlatego wybierając poziom RAID, należy pomyśleć o jak najszybszym czasie odbudowy macierzy by odzyskała 100% sprawność. Ponadto, w trakcie przebudowy należy wymienić dyski z miejsca w którym znajdował się uszkodzony dysk. W skrócie, musisz pomyśleć o poziomie trudności odbudowy RAID.

5. Opłacalność przejścia na macierz RAID

Wreszcie budżet, a mianowicie koszt, jest również kwestią konieczną przy wyborze poziomu RAID. Bez wątpienia musisz wybrać niedrogi. Ogólnie rzecz biorąc, RAID 0 jest najbardziej opłacalny z punktu widzenia pojemności i wydajności. Dla porównania RAID 1/10 jest droższy. Podsumowując, wybierając poziom RAID, niezwykle ważne jest, aby pomyśleć o opłacalności związanej z kosztami jego zbudowania.

W razie awarii lub uszkodzenia macierzy prosimy o kontakt z naszą firma w celu omówienia możliwości odzyskania danych z macierzy RAID. Wszelkie próby podejmowane we własnym zakresie mogą skończyć się brakiem możliwości odzyskania danych z macierzy.

wybor raid - 5 rzeczy