Odzyskiwanie danych z macierzy mac

Odzyskiwanie danych z macierzy MAC

Dziś rozmawiałem z użytkownikiem MacBook`a Pro o utraconych plikach na zewnętrznym nośniku danych w którym rzekomo doszło do awarii dysku twardego. Odzyskiwanie danych z macierzy Mac nie jest prostym zadaniem.

Kupił program do odzyskiwania danych i uruchomił skanowanie na zewnętrznym dysku, aby odzyskać oryginalne filmy .mov nagrane w domowej kamerze. Po zakończeniu skanowania danych wyniki skanowania pokazały pliki do odzyskania. Po próbie uruchomienia nie chciały się otworzyć i wszystkie zgłaszały, że są uszkodzone. Wtedy dotarł do naszego personelu pomocniczego, aby dowiedzieć się, czy pliki filmowe mogłyby zostać naprawione.

Powiedziałem mu, że MiP Data Recovery zajmuje się odzyskiwaniem i naprawą plików .mov i wielu użytkowników komputerów korzysta z naszych usług aby je odzyskać. Jego szczególny problem wydawał się  jednak mieć coś innego w sercu sprawy. Czas na niskopoziomowe wsparcie techniczne guru!

Czy wiesz, że masz macierz RAID?

Po zapytaniu dowiedziałem się, że pliki .mov znajdowały się wewnątrz obudowy dysku twardego, na której umieszczono dwa dyski w macierzy RAID. W rzeczywistości użytkownik nie miał pojęcia, że ​​ma konfigurację RAID i był zdziwiony, gdy dowiedziałem się, że była to kwestia zapobiegająca pomyślnemu skanowaniu. Okazuje się, że prowadził skanowanie poszczególnych dysków oddzielnie, gdy pliki zostały faktycznie rozproszone w obu dyskach.

Powiedziałem mu, że MiP Data Recovery ma możliwość odzyskiwania danych z obu dysków podłączonych do komputera Mac w macierzy RAID. Oto jak:

Jeśli macierz RAID jest nienaruszona, powinieneś zobaczyć ją jako pojedynczy dysk twardy na ekranie “Wybierz dysk” w oprogramowaniu. Jeśli tak, nie musisz ustawiać specjalnych parametrów. Możesz natychmiast rozpocząć skanowanie dysku.

Jeśli jednak doznałeś większych strat danych, a tablica RAID jest wyświetlana jako dwa oddzielne dyski twarde, odzyskanie danych przez ratowanie danych jest nadal możliwe, ale trzeba ponownie skonfigurować macierz RAID za pomocą samego oprogramowania.

Ratowanie danych obsługuje 3 podstawowe typy RAID

Stripe – Jest to również nazywane RAID-0. Ponieważ dane są czytane sekwencyjnie z zestawu RAID, to pochodzi on najpierw z pierwszego napędu, aż do odczytania wielkości paska, następne dane pochodzą z drugiego napędu komponentów i tak dalej.

Lustro – Jest również znane jako RAID-1. Przy pomocy tego schematu każdy z napędów powinien zawierać dokładnie taką samą kopię danych. Oznacza to, że jeśli masz nieuszkodzony napęd składowy, powinieneś być w stanie po prostu skanować, aby znaleźć pliki (nie musisz utworzyć zestawu RAID).

Połączone – nie jest to oficjalny poziom RAID, ale raczej sposobem na udostępnienie wielu dysków twardych jako jednego dużego dysku, łącząc je ze sobą. Ponieważ dane są odczytywane sekwencyjnie z zestawu RAID, to pochodzi on najpierw z pierwszego napędu komponentów, aż do końca tego napędu, a następnie kontynuuje się z drugiego napędu komponentowego i tak dalej aż do końca ostatniego napędu.

Kolejność napędów składowych jest ważna dla typów paskowych i połączonych. Jeśli jest zła, skanowanie może znaleźć kilka małych sprawnych plików lub nie znaleźć ich wcale. Aby zmienić kolejność, po prostu przeciągnij każdy napęd z listy na właściwą pozycję.

Oddaj swoją macierz do MiP Data Recovery

Dodawanie zestawu RAID w programie do odzyskiwania danych umożliwia symulowanie konfiguracji RAID na podstawie funkcji RAID wbudowanej w system Mac OS X. Jest to przydatne w przypadku, gdy konfiguracja RAID nie zostanie zainstalowana lub zostanie rozpoznana jako pojedyncza.

Należy pamiętać, że dodawanie zestawu RAID nie próbuje go naprawiać. Zamiast tego RAID jest konfigurowany za pomocą funkcji  w celu skanowania danych.

Aby wprowadzić konfigurację RAID do programu Data Rescue, musisz wiedzieć, jaka pierwotnie była to macierz RAID.

Po dodaniu macierzy RAID można ją wybrać do skanowania danych. W niektórych przypadkach dane mogą nie otworzyć się poprawnie po ich odzyskaniu, ponieważ dyski twarde nie zostały ustawione we właściwej kolejności. Konieczne jest wybranie członków RAID w prawidłowej kolejności, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Aby symulować konfiguracje RAID w programie Data Rescue, wykonaj następujące kroki:

Otwórz menu “Data Rescue” u góry ekranu i wybierz “Preferencje”.
Kliknij pole wyboru “Enable Expert Features”, a następnie zamknij okno Preferences.
Upewnij się, że znajduje się w “Szczegółowym widoku” w kroku 1, aby wyświetlić listę urządzeń. Jeśli jesteś w Arena View (z animowanym interfejsem), kliknij na “Detail View” w lewym dolnym rogu, aby zmienić widoki.
Przytrzymaj klawisz “Command” i kliknij na Urządzenia należące do zestawu RAID. Powinno to podkreślić wiele wyborów.
Kliknij menu “Ekspert” u góry ekranu i wybierz “Dodaj zestaw RAID”.
W panelu RAID poprawnie porządkuj kolejność napędów odpowiednio do pierwszego urządzenia.
Wybierz typ macierzy RAID, który był (Striped, Mirrored, Concatenated). Jeśli znasz te informacje, wybierz rozmiar paska (nazywanego stripe blokiem) RAID. Jeśli nie używasz Striped RAID, pozostaw pasek jako 32K. Kliknij przycisk “Kontynuuj” po zakończeniu.
Zauważysz nowy napęd do skanowania na liście jako “RAID SET 1”. Możesz wybrać to jako napęd do skanowania. Przejdź do wyboru metody skanowania, aby wyszukać

Problemy z odzyskiwaniem danych z Twojej macierzy

Jeśli dane nie są prawidłowo odzyskiwane z systemu RAID, sugerujemy następujące kroki w celu rozwiązania problemu:

Jeśli używasz Maca, musisz dostosować układ Blokady alokacji oraz ponowić próbę odzyskiwania, dopóki wszystkie opcje nie zostaną wyczerpane lub pliki zostaną odzyskane. Po otwarciu karty Układ alokacji bloków  można wyświetlić wiele opcji. To informuje oprogramowanie do rozpoczęcia odczytywania danych z określonej lokalizacji napędu. W zależności od konfiguracji możesz wybrać jedną z opcji lub wiele opcji, aby wybrać kartę alokacji.
Uwaga: w wersji dla komputerów Mac można po prostu zmienić punkt początkowy na ekranie wyników skanowania. W wersji systemu Windows konieczne jest ręczne ustawienie informacji dotyczących przesunięcia i rozmiaru. Ten proces jest zalecany tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy znają dokładną konfigurację RAID.

Przedefiniować zestaw RAID za pomocą Dodaj zestaw RAID i przeciągnij, aby zmienić kolejność dysków twardych/woluminów. Data Rescue nie obsługuje obecnie edytowania istniejącego zestawu RAID. Aby zmienić konfigurację, musisz zdefiniować nowy zestaw RAID przy użyciu różnych parametrów.

Bez względu na uszkodzenie MiP Data Recovery odzyska Twoje dane.

W czasach prostych awarii program Data Rescue może odzyskać dane z macierzy RAID bez dodatkowych ustawień, a mimo to dostarcza szczegółowych narzędzi potrzebnych do przeprowadzania odzyskiwania na tablicach, które są znacznie uszkodzone.

Gdy nie chcą państwo ryzykować i uczyć się za cenę utraty danych proponujemy zadzwonić na nasz alarmowy tel dotyczący odzyskiwania danych z macierzy RAID – (48) 603-690-690 gdzie technik ustali z państwem wszystkie szczegóły.