Odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z

Jak odzyskać dane z macierzy RAID-Z w TrueNAS

Specjalistyczny system operacyjny TrueNAS to jedno z najlepszych rozwiązań do samodzielnego zarządzania systemami pamięci masowej NAS. Ma to jednak również pewne wady – na przykład proces odzyskiwania danych z pamięci TrueNAS może być naprawdę skomplikowany. Ponadto niektóre narzędzia do odzyskiwania danych nie działają z systemem TrueNAS i jego konkretnymi macierzami RAID. Czytaj dalej, aby poznać recenzję popularnych produktów do odzyskiwania danych, a przekonasz się, które z nich są naprawdę dobre w przypadku TrueNAS. Przy okazji dowiemy się w temacie odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z z pamięci masowej NAS opartej na technologii TrueNAS.

Specyfika odzyskiwania danych na TrueNAS

Mówiąc o serwerze NAS, możesz wykonać serwer NAS samodzielnie, zainstalować system operacyjny i go skonfigurować.

Bez względu na to, jakiego rodzaju serwera NAS używasz, może zaistnieć konieczność odzyskania jego danych. Dane te mogą zostać przypadkowo usunięte przez głównego użytkownika, innych użytkowników lub wirusy. Czasami macierz RAID może przestać działać, nie zostać zidentyfikowana lub nawet nie zostać przywrócona za pomocą systemu operacyjnego NAS i tak dalej.

Dane można odzyskać z serwera NAS , odłączając dyski twarde od urządzenia NAS i podłączając je do komputera . Następnie należy otworzyć narzędzie do odzyskiwania danych. Jako lokalizację wyszukiwania usuniętych danych należy wybrać serwer RAID NAS. Narzędzie do odzyskiwania skanuje tę lokalizację i jeśli znajdzie informacje umożliwiające odzyskanie, możesz to zrobić.

Jednak TrueNAS ma pewne cechy szczególne. Ten system operacyjny jest wyjątkowy, a jedną z jego cech jest to, że wykorzystuje wysokowydajny system plików ZFS . Wraz z konwencjonalnymi konfiguracjami RAID 0 i RAID 1 umożliwia także tworzenie określonych typów RAID — RAID-Z i RAID-Z2 .

Są to ulepszone odpowiedniki RAID 5 i RAID 6. W przypadku użycia RAID-Z lub RAID-Z2 odzyskanie danych może być trudniejsze.

ZFS ma wyrafinowaną strukturę przechowywania danych. System plików „wie”, jak zbudowane są macierze RAID-Z i RAID-Z2, a narzędzie do odzyskiwania danych musi być w stanie je zidentyfikować, ponieważ nie da się ręcznie ustawić takiej konfiguracji w ustawieniach narzędzia do odzyskiwania. Jeśli narzędzie nie będzie w stanie zidentyfikować RAID-Z i RAID-Z2, nie będzie w stanie przeskanować dysków w poszukiwaniu danych i nie będzie możliwe ich odzyskanie .

Spośród całej gamy różnych narzędzi do odzyskiwania danych dla RAID, będziemy ograniczeni do korzystania tylko z następujących produktów, ponieważ mamy do czynienia z systemem NAS z systemem TrueNAS:

  • te obsługujące ZFS (ponieważ istnieje wiele narzędzi, które go nie obsługują);
  • oraz te, które są w stanie zidentyfikować RAID-Z, RAID-Z2, jeśli są używane.

Jakie zatem popularne produkty poradzą sobie z odzyskiwaniem danych z TrueNAS, a w szczególności z RAID-Z i RAID-Z2? Które z nich są lepsze od innych? A jak możemy odzyskać dane z TrueNAS?

Odzyskiwanie RAID RS

RS RAID Retrieve to wąsko wyspecjalizowane narzędzie do odzyskiwania danych zaprojektowane specjalnie dla macierzy RAID, zwłaszcza tych używanych w urządzeniach NAS. Posiada skuteczne algorytmy odzyskiwania danych, nie wymaga oryginalnego kontrolera RAID i nie wymaga przebudowy ani rekonfiguracji istniejącej macierzy RAID. To narzędzie może samodzielnie identyfikować tablice i oferuje dwa tryby skanowania, szybkie skanowanie i pełne skanowanie, z dogłębnym wyszukiwaniem w celu znalezienia i odzyskania wszystkich danych.

Przeczytaj więcej:   Jak odzyskać dane z RAID 5: różnice konfiguracyjne, problemy funkcjonalne i ich rozwiązania

Obsługuje wiele typów konfiguracji RAID — 0, 1, 4, 5, 6, 1E, 5E, 5EE, 01, 10, 50, 60 itd. i współpracuje z prawie każdym systemem plików – NTFS, ReFS, FAT, exFAT, APFS , HFS+, Ext 2/3/4, XFS, ReiserFS, UFS 1/2, ZFS. To narzędzie może zidentyfikować RAID-Z i RAID-Z2, znaleźć i odzyskać ich dane . Dzieje się tak nie tylko w trybie pełnego skanowania, ale nawet po szybkim skanowaniu.

W oknie programu widzimy, że zidentyfikował on RAID z systemem plików ZFS, czyli pracującym na systemie operacyjnym TrueNAS.

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z

W menu kontekstowym kliknij Właściwości

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z

aby zobaczyć, jakie dyski twarde tej macierzy są zidentyfikowane i czy wyświetlone są wszystkie dostępne dyski.

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z

Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć na TrueNAS RAID. W otwartym oknie kreatora odzyskiwania plików możesz najpierw wybrać opcję Szybkie skanowanie – może znaleźć wymagane dane. Jeśli tak się nie stanie, przejdź do pełnej analizy.

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z

Gdy skanowanie znajdzie dane, przeszukaj ich strukturę pod kątem konkretnych rzeczy, których potrzebujesz. Wybierz plik (lub kilka z nich) i kliknij Odzyskiwanie.

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z

Wybierz sposób zapisania odzyskanych danych.

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z

Jeżeli jest to dysk w Twoim komputerze podaj do niego ścieżkę,

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid-Z

i znajdź odzyskane dane w tym katalogu.