Odzyskiwanie danych z RAID

Odzyskiwanie danych RAID

Jest to skrót od odzyskiwania danych z macierzy RAID.

Awaria systemu RAID i związana z nią utrata danych jest denerwująca – ale i tutaj odzyskiwanie danych RAID zwykle kończy się sukcesem, jeśli jest przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów. Zasadniczo możliwe jest odzyskanie danych RAID. Istnieją macierze RAID spełniające różne wymagania. Wyróżniają je poziomy od 0 do 6. Ponadto istnieją również formy mieszane, takie jak Level 10, w którym połączone są RAID-0 i RAID-1. Inną ciekawą mieszaną formą, spotykaną dość często w praktyce, jest RAID-50. Dzięki tej macierzy RAID co najmniej dwa systemy RAID 5 są skonfigurowane razem jako RAID 0, bez względu na używany poziom RAID, w większości przypadków tylko ekspert może pomóc w przypadku awarii lub usterki, który zna się na odzyskiwaniu danych z macierzy RAID. Na przykład wysiłek odzyskania danych z RAID-1 różni się od wysiłku odzyskania danych z RAID-0. Tak więc naprawa RAID i odzyskiwanie danych RAID to zróżnicowane zadania techniczne.

W celu bezpiecznego odzyskania danych z RAID oferujemy:

 • Własne laboratorium wyposażone w Clean Room do diagnostyki RAID i odzyskiwania danych lub naprawy/eliminacji usterek RAID
 • Ekspercką wiedzę na temat odzyskiwania danych we wszystkich konfiguracjach RAID
 • Pogotowie, do którego można dotrzeć przez całą dobę (tryb expressowy 24h/7)

Kiedy można odzyskać dane RAID?

Odzyskiwanie danych (RAID) jest wykorzystywane w różnych problemowych przypadkach i uszkodzeniach. Możesz zlecić nam odzyskanie danych RAID, jeśli Twój system RAID doznał fizycznych, elektronicznych lub logicznych uszkodzeń. Regularnie pracujemy nad następującymi przyczynami w trakcie odzyskiwania danych RAID:

 • Przypadkowe usunięcie/formatowanie
 • Awaria elektroniki (sterującej) jednego/kilku dysków twardych
 • Uszkodzenia spowodowane przegrzaniem i zalaniem wodą
 • Uszkodzenia po wstrząsie lub upadku
 • Błąd oprogramowania
 • Atak wirusa
 • Różne inne błędy oprogramowania,
 • Awaria Sprzętu
 • Błędy użytkownika

W razie wątpliwości skontaktuj się z nami, jeśli masz indywidualny przypadek utraty danych, który wymaga odzyskania danych z macierzy RAID.

Odzyskiwanie danych z RAID wymaga specjalistycznej wiedzy

Jeśli dyski twarde w macierzach RAID są uszkodzone mechanicznie, elektrycznie lub w obszarze mikroprogramów (oprogramowania sprzętowego), zwykle powoduje to utratę danych. Nawet jeśli znasz przyczynę, nie powinieneś samodzielnie odzyskiwać danych RAID. Lepiej pozostawić odzyskiwanie danych z macierzy RAID ekspertowi, który zna się na odzyskiwaniu i naprawie macierzy RAID.

Nawiasem mówiąc, dotyczy to również sytuacji, gdy musisz odzyskać usunięte dane z macierzy RAID w wyniku błędów logicznych. Jeśli próba samo ratowania się nie powiedzie, szanse na całkowite odzyskanie danych z macierzy RAID maleją .

Nasze wieloletnie doświadczenie w odzyskiwaniu danych między systemami RAID potwierdzają raz po raz, że próby przywrócenia uszkodzonego systemu RAID własnymi siłami skutkują znacznym dodatkowym wysiłkiem w celu pomyślnego odzyskania danych (co przekłada się również na cenę odzyskiwania danych z macierzy RAID). W niektórych przypadkach uniemożliwia to nawet odzyskanie danych.

Jeśli Twoje dane są rzeczywiście ważne/niezastąpione, unikaj pochopnych działań. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich danych w przypadku utraty danych, jest natychmiastowe wyłączenie uszkodzonej macierzy RAID i bezpośredni kontakt z renomowaną firmą od odzyskiwania danych z macierzy RAID.

Obsługiwane systemy do odzyskiwania danych RAID

Mimo że najczęściej korzystamy z odzyskiwania danych RAID 0 lub RAID 1, oczywiście nie tylko wyspecjalizowaliśmy się w odzyskiwaniu danych RAID w jednym systemie RAID, ale potrafimy zapisywać dane wszystkich typów RAID (RAID 0/1/2/3/4/5/6/10/0+1). Współpracujemy również ze wszystkimi producentami, systemami operacyjnymi (Windows, Mac OS, Linux…) i interfejsami (S-ATA, SAS, IDE itp.). W zależności od typu RAID, należy upewnić się, że przyniesiesz nam nie tylko wszystkie dyski twarde ale również jeśli dotyczy, kontrolery RAID a także wszystkie zebrane w linii czasu informacje co się stało i co następnie było robione celem odzyskiwania danych RAID.