R-Studio Network Edition

Odzyskiwanie danych RAID R-Studio Network Edition

R-Studio wykrywa i traktuje oprogramowanie lub sprzęt RAID jak zwykłe dyski/woluminy. Ale co zrobić, jeśli sama macierz RAID jest uszkodzona i są tylko dyski (obrazy dysków), z których się składa? W takiej sytuacji możesz użyć R-Studio do odzyskania danych. Liczba dobrych dysków wymaganych do odzyskania danych zależy od struktury macierzy RAID. Na przykład wolumin lustrzany (RAID 1) wymaga tylko jednego dysku, a jeśli wolumen RAID5 jest uszkodzony, do odzyskania danych potrzebne są co najmniej dwa zdrowe dyski.

Praca z macierzami RAID w R-Studio opiera się na koncepcji zestawów woluminów wirtualnych i macierzy RAID. Korzystając z R-Studio, użytkownik może odtworzyć oryginalny RAID z istniejących dysków (obrazów dysków) i przetwarzać go jak każdy inny obiekt. Odtworzony RAID można przeskanować, wyszukać utracone pliki i odzyskać je jak ze zwykłych dysków / woluminów.
Wirtualny RAID może składać się z dowolnych obiektów w R-Studio – z dysków fizycznych, logicznych lub obrazów.

Woluminy wirtualne i RAID to obiekty czysto wirtualne, a R-Studio nie ma żadnego wpływu na rzeczywiste dane dysków, z których się składają.
Więcej informacji o pracy z macierzami można znaleźć w pomocy R-Studio: Zestawy woluminów i RAID.

Zobaczmy, jak pracować z macierzami RAID w R-Studio na przykładzie prostego woluminu RAID5:

Proste parametry RAID 5 :

1. Liczba dysków: 3
2. Obiekty R-Studio: # 1 SCSI (3: 0), # 2 SCSI (3: 1), # 3 SCSI (3: 2)
3. Rozmiar bloku (blok Rozmiar: 64 KB
4. Przesunięcie: 0
5. Kolejność bloków: lewy asynchroniczny (ciągły)

jeden 2 PD
3 PD 4
PD 5 6

Gdzie PD oznacza parzystość danych

R-Studio

R-Studio

Aby utworzyć wirtualny RAID:

1. Kliknij przycisk Utwórz wirtualne zestawy woluminów lub RAID i wybierz Utwórz wirtualny RAID5. Wolumin wirtualny RAID5 pojawi się w lewym panelu Dysków, a dodatkowa karta Rodzice dla utworzonego RAID5 pojawi się w prawym panelu głównego okna R-Studio.
Upewnij się, że pole wyboru Zastosuj zmiany natychmiast jest zaznaczone.

R-Studio-002

R-Studio-002

2. Przeciągnij i upuść myszą na kartę Rodzice z lewego panelu odpowiednie obiekty, które będą tworzyły wolumen RAID5. Następnie ułóż obiekty we właściwej kolejności, na przykład SCSI (3:0), SCSI (3:1), SCSI (3:2).

3. Następnie ustaw żądaną kolejność bloków i przesunięcie (w sektorach). Gdy tylko R-Studio wykryje sprawny system plików , w lewym panelu Dysków pojawi się nowy obiekt Partycji 1. Możesz pracować z tą partycją jak z rzeczywistym obiektem.

Na przykład, aby wyświetlić strukturę folderów / plików utworzonego wirtualnego RAID5, należy dwukrotnie kliknąć obiekt Partycji 1.

R-Studio-003

R-Studio-003

Aby sprawdzić, czy RAID5 został utworzony poprawnie, możesz wyświetlić plik graficzny w R-Studio, klikając go dwukrotnie.

R-Studio-004

R-Studio-004

Należy pamiętać, że aby pomyślnie odzyskać dane, należy poprawnie ustawić wszystkie parametry macierzy RAID – kolejność obiektów, przesunięcie, rozmiar bloku i kolejność. W niektórych przypadkach R-Studio może poprawnie zidentyfikować obiekt i jego system plików, ale którykolwiek z jego parametrów jest nieprawidłowy. Dlatego zawsze zaleca się przeglądanie jak największego pliku graficznego w celu sprawdzenia, czy tablica RAID została utworzona poprawnie. Aby określić minimalny rozmiar pliku, możesz użyć następującego wzoru: Rozmiar bloku * (liczba dysków -1)

W naszym przypadku minimalny rozmiar pliku to 64 KB (rozmiar bloku) * (trzy dyski – jeden dysk (2)), co daje 128 KB.

Użytkownik może również tworzyć, zapisywać, edytować i ładować niestandardowe konfiguracje RAID. Brakujące obiekty można zastąpić obiektami Brakujący dysk lub Pusta przestrzeń.

Użytkownik może również tworzyć, zapisywać, edytować i ładować niestandardowe konfiguracje RAID. Brakujące obiekty można zastąpić obiektami Brakujący dysk lub Pusta przestrzeń. Więcej informacji można znaleźć w Podręczniku użytkownika R-Studio: Praca ze złożonymi układami RAID .

Możliwość włączania / wyłączania obiektów

Aby włączyć / wyłączyć obiekty w / z wirtualnej macierzy RAID lub zestawu woluminów, po prostu zaznacz / usuń zaznaczenie odpowiedniego pola wyboru Włącz na karcie Rodzice. Ta funkcja pozwala na przykład sprawdzić, który dysk nie jest w rzeczywistości częścią RAID 5.
R-Studio Network Edition zamienia wyłączony obiekt na obiekt pustej przestrzeni o tym samym rozmiarze.

Rozważ inny, bardziej złożony wolumin RAID5.

Complex RAID 5

Teraz będziemy używać obrazów dysków jako obiektów wirtualnego RAID5 .
Parametry:

  1. Liczba dysków:
  2. Obiekty R-Studio Network Edition: pliki obrazów dysków : Y: \ Disk1.dsk, Y: \ Disk2.dsk, Y: \ Disk3.dsk
  3. Rozmiar bloku: 4 KB
  4. Przesunięcie: 16 MB (32768 sektorów)
  5. Kolejność bloków: niestandardowa
PD jeden 2
PD 3 4
PD 5 6
7 PD 8
dziewięć PD dziesięć
jedenaście PD 12
13 14 PD
15 16 PD
17 osiemnaście PD

Aby utworzyć wirtualny RAID:

1. Kliknij przycisk Utwórz wirtualne zestawy woluminów lub RAID i wybierz Utwórz wirtualny RAID5. Wolumin wirtualny RAID5 pojawi się w lewym panelu Dysków, a dodatkowa zakładka Rodzice dla utworzonego RAID5 pojawi się w prawym panelu głównego okna R-Studio.

Upewnij się, że pole wyboru Zastosuj zmiany natychmiast jest wyczyszczone, ponieważ utworzony RAID będzie edytowany.

2. Przeciągnij i upuść odpowiednie obiekty, które będą tworzyły wolumen RAID5, na kartę Rodzice z lewego panelu.

Następnie umieść obiekty we właściwej kolejności, na przykład I:\Disk1.dsk, I:\Disk2.dsk, I:\Disk3.dsk.
Ustaw kolejność bloków RAID na Niestandardowe , Rozmiar bloku i Przesunięcie. Nie zmieniaj wartości parametru kolejności bloków.

3. W polu Liczba wierszy: (Liczba wierszy 🙂 zakładki Rodzice wprowadź 9. Wartość kolejności bloków zmieni się na Niestandardowa.

Ustaw kolejność bloków, korzystając z odpowiedniej tabeli na karcie Rodzice. Użyj sekwencji okien RAID ( Sekwencje RAID ), aby poruszać się po tabeli.

Za pomocą klawiatury: użyj klawiszy kursora do nawigacji, klawiszy numerycznych i klawisza „p”, aby wprowadzić odpowiednie wartości.
Za pomocą myszy: kliknij prawym przyciskiem myszy żądaną komórkę i wybierz odpowiednią wartość lub parzystość z menu kontekstowego. Jeśli tabela jest wystarczająco duża, lepiej wprowadzić wartości liczbowe za pomocą klawiatury.
Poprawki: jeśli niepoprawnie wprowadziłeś jakieś wartości, poinformuje Cię o tym R-Studio. Przejdź do odpowiedniej komórki i wprowadź poprawną wartość. Użyj klawisza Del, aby usunąć zawartość komórki.
Aby usunąć zawartość całej tabeli: Kliknij prawym przyciskiem myszy tabelę i wybierz Wyczyść wszystko z menu kontekstowego.

4.Po zakończeniu wypełniania tabeli kliknij przycisk Zastosuj na karcie Rodzice.

Gdy tylko R-Studio wykryje system plików, nowy obiekt Direct Volume pojawi się w lewym panelu dysków. Możesz pracować z tą sekcją jak z rzeczywistym obiektem.

Na przykład, aby wyświetlić strukturę folderów / plików utworzonej wirtualnej macierzy RAID5, należy dwukrotnie kliknąć obiekt Direct Volume i

R-Studio-003

R-Studio-003

Aby sprawdzić, czy RAID5 został utworzony poprawnie, możesz wyświetlić plik graficzny w R-Studio, klikając go dwukrotnie.

R-Studio-004

R-Studio-004

Użytkownik może również utworzyć własną konfigurację RAID za pomocą pliku opisu konfiguracji RAID.

Woluminy utworzone przez różnych menedżerów dysków i woluminów.

R-Studio jest w stanie wykryć takie woluminy i automatycznie złożyć je z komponentów. Obecnie obsługiwani są następujący menedżerowie:

  • Dyski dynamiczne systemu Windows (programowy RAID) i miejsca do magazynowania
  • Woluminy RAID’y i CoreStorage / File Vault / Fusion Drive firmy Apple
  • Linux mdadm RAID i menedżer woluminów logicznych (LVM i LVM2)

R-Studio może je automatycznie gromadzić, nawet jeśli ich bazy danych są lekko uszkodzone. Jeśli niektóre komponenty są uszkodzone tak bardzo, że R-Studio nie jest w stanie ich rozpoznać, można je dodać ręcznie.

Na przykład w R-Studio można zbudować miejsce do magazynowania systemu Windows (WSS) skonfigurowane jako urządzenie z parzystością.

Kiedy komponenty WSS są podłączone do komputera, R-Studio rozpoznaje je i automatycznie łączy w WSS.

Uwaga, mogą istnieć dwie kopie WSS (lub inny obiekt rozpoznany przez Windows), jedna skompilowana przez R-Studio, druga przez sam Windows. Ich zawartość może być zupełnie inna, jeśli system plików obiektu jest uszkodzony.

Po wybraniu WSS, R-Studio podświetla jego komponenty. Podkreśla również miejsce do przechowywania, które może zostać utworzone przez sam system Windows z tych samych składników.

Zakładka Komponenty WSS umożliwia ręczne podłączanie lub odłączanie komponentów, na przykład, jeśli są one tak uszkodzone, że R-Studio nie może ich rozpoznać jako części WSS.

Wybierz obiekt z listy i kliknij przycisk Połącz. R-Studio pokazuje obiekt, który rozpoznaje jako składnik przestrzeni dyskowej na niebiesko.

Możesz natychmiast przełączyć się na konfigurację, którą R-Studio uważa za najbardziej prawdopodobną, klikając przycisk Przebuduj.

Odzyskiwanie danych z macierzy Warszawa to ciesząca się największą popularnością usługa MiP Data Recovery. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt 663-690-690