Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0

Tablica RAID 0 (ang. stripping) zawiera minimum dwa dyski twarde. Główne problemy z ograniczeniem wydajności związane z przechowywaniem dysków dotyczą powolnych elementów mechanicznych, które służą do pozycjonowania i przesyłania danych. Ponieważ macierz RAID ma wiele dysków, to okazuje się, że poprawia wydajność przy użyciu sprzętu we wszystkich tych dyskach równolegle. Na przykład, jeśli potrzebujemy przeczytać duży plik, a nie ciągnąć wszystko z jednego dysku twardego, szybciej jest rozdrabniać go na kawałki, zapisać niektóre kawałki na każdym z dysków w tablicy, a następnie użyć wszystkich dysków, aby w razie potrzeby odczytywać plik. Ta technika nazywana jest paskiem (stripe), po wzorze, który może być widoczny, jeśli można zobaczyć te „posiekane kawałki” na różnych napędach o innym kolorze stosowanym w każdym pliku. Jest podobny w pojęciu do techniki zwiększania wydajności pamięci, zwanej przeplataniem.

odzyskiwanie danych z macierzy Raid 0

img-0


Uszkodzenia macierzy Raid 0 są najczęściej spowodowane awarią jednego z dysków macierzy. Uszkodzenie jednego z dysków powoduje brak dostępu do przestrzeni adresowej dysku logicznego złożonego z (w tym przypadku z 4 nośników) dysków i cały dysk logiczny jest niedostępny. Jeśli jest to uszkodzenie mechaniczne dysku (uczestnika) w macierzy to może doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych, gdyż jak widać na przykładzie zapis rozłożony jest na wszystkich nośnikach.Raid 0


Ogólnie dobrze jest zaakceptować, że RAID 0 niesie duże ryzyko utraty danych. Kiedy to akceptujemy, to najczęściej wybieramy RAID 0, aby uzyskać jak największą szybkość. Nie jest zrozumiałe, że zalety prędkości zależą od rodzaju użytego dysku. W celu znacznego uproszczenia problemu występują dwa główne czynniki w wydajności dysku: czas dostępu i przepustowość. Czas dostępu określa, jak szybko dysk twardy może przejść z jednej operacji do drugiej, a przepustowość określa, jak szybko może czytać lub zapisywać dane. RAID 0 zwiększa przepustowość, ale nie posiada absolutnie nic, co ułatwia poprawę czasu. Co to znaczy? Oznacza to, że jeśli czytasz i zapisujesz dużą liczbę mniejszych plików, wydajność będzie bardzo minimalna (wręcz nieznaczna). Jeśli odczytujesz lub zapisujesz dużą ilość danych w o dużej wielkości, to tam jego zaleta się uwidoczni. Dlatego w czasach, gdy pracujemy nad przesyłaniem lub kopiowaniem bardzo dużych plików, RAID 0 może mieć sens.

Edycja wideo jest dobrym przykładem, gdy RAID 0 może mieć sens. Teraz jeszcze trzeba mieć pewność, że szybkość dysków twardych jest właściwa i użyte są w odpowiedniej konfiguracji sprzętowej. Na przykład, jeśli edytujesz film, kiedy to użycie procesora wynosi 100%, można być pewnym, że przejście do RAID 0 nie będzie pomocne, bo nadal będziemy ograniczeni przez procesor. Dlatego sama edycja wideo nie oznacza, że ​​RAID 0 będzie użyteczny … to musi być edycja wideo, w której procesor lub pamięć nie jest wąskim gardłem, co uczciwie mówiąc jest bardzo rzadkie. Nie wybierajmy tego typu rozwiązania jak RAID 0, chyba że wiemy, że będzie to pomocne.


Odzyskiwanie danych z macierzy Raid 0 – PROCES

Podstawowym czynnikiem analizy jest ustalenie czy doszło do uszkodzenia struktury danych w macierzy czy awarii jednego z nośników tworzących Raid 0. W tym celu trzeba przeprowadzić parę testów i odpowiedzieć na kilka pytań. Skupimy się na macierzy Raid 0, której testy będziemy przeprowadzać na popularnym komputerze PC z systemem Windows 10. Do celu tego możemy użyć albo stacji dokującej, do której będziemy mogli wsadzić pojedynczy nośnik i zobaczyć jak wykrywa się po włączeniu stacji w menedżerze urządzeń, bądź dla bardziej świadomych użytkowników otworzyć obudowę komputera i podpiąć dysk do portu SATA i podłączyć do niego kabel zasilający oraz wejść do menedżera urządzeń i kliknąć ikonkę odśwież by zaobserwować to samo co po podłączeniu do stacji dokującej (operację podłączania dysku można zrobić nie wyłączając komputera bowiem nie ma możliwości by odwrotnie podłączyć kable – zwłaszcza zasilający)

Raid 0 - manadżer urządzeń

Tak wygląda w zarządzaniu komputerem po wybraniu menadżera urządzeń lista podłączonych dysków, gdzie po kliknięciu w odśwież pojawia się dysk, który mamy sprawdzić czy się uszkodził czy nie. Opis czynności jakie trzeba przeprowadzić by sprawdzić dysk jest tutaj (kliknij)(wkrótce)


Błędy serwera RAID 0 i problemy z odtwarzaniem woluminów

Serwery i komputery mogą zwiększyć pojemność pamięci dyskowej dzięki RAID, który gromadzi dyski twarde, które umożliwiają wspólne działanie, co wiąże się z wielką przestrzenią dyskową na komputerze lub serwerze. Błędy RAID mogą wystąpić z wielu różnych przyczyn, które zostaną zbadane poniżej, jednak ważne jest, aby podczas rozwiązywania problemów związanych z macierzą RAID 0 skontaktować się z specjalistą ds. Odzyskiwania danych RAID, aby odzyskać ważne i cenne dane z systemów. Typowe wskazania zbliżających się awarii RAID obejmują wiele awarii dysku,

  • utratę ustawień konfiguracyjnych,
  • utratę danych lub problemów po uaktualnieniach systemu i brakujące partycje RAID 0.

MiP Data & Forensic jest  ekspertem w dziedzinie odzyskiwania danych z macierzy RAID i widzieliśmy wiele problemów – poniżej przedstawiamy wspólne przyczyny błędów RAID 0

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0 – Różne przyczyny uszkodzenia dysku

Jeśli jeden lub więcej dysków twardych uszkodzi się w macierzy RAID 0, to możemy to zaobserwować dzięki dźwiękom pochodzącym z dysków twardych. Dźwięki te mogły obejmować stukanie, włączanie się i wyłączanie, kliknięcie, buczenie, szuranie lub brzęczenie. Jeśli silnik przestanie pracować, usłyszysz buczenie, drżenie lub brzęczenie, a jeśli masz do czynienia z uszkodzeniem głowicy odczytu/zapisu, będziesz usłyszeć kliknięcia, co jest jednym z najczęstszych powodów, z którymi się kontaktujemy w celu odzyskania danych. Te problemy są zwykle doświadczane, jeśli dysk twardy został uderzony. Pliki w większości przypadków nie są utracone, ponieważ możemy odzyskać dane z dysków twardych RAID 0, które mają problemy mechaniczne lub zostały upuszczone lub uderzone.

RAID 0 odbudowa utraconej konfiguracji i Rejestru systemowego

Jeśli wszystkie urządzenia dysku twardego i inne części konfiguracji RAID 0 nie działają prawidłowo, wystąpią problemy podczas odbudowy konfiguracji RAID. Uszkodzenie odbudowy macierzy RAID jest najczęstszym powodem, dla którego otrzymujemy wezwania do odzyskiwania danych z macierzy RAID. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że próbując odbudować konfigurację RAID, istnieje duże ryzyko utraty danych. Jeśli masz częściowy lub całkowicie przebudowany system RAID i doświadczenia utraty danych, skontaktuj się z nami w sprawie rozwiązań do odzyskiwania danych z macierzy RAID 0. Jeśli planujesz odbudowę, ważne jest, aby skontaktować się z naszymi ekspertami w zakresie odzyskiwania danych RAID, zanim rozpoczniesz odbudowę systemu RAID, aby zapobiec utracie danych.

RAID 0 Degradacja Firmware-u

Niedziałająca elektronika płyty (PCB) w macierzy RAID 0 występuje zwykle po nagłym wyłączeniu napięcia zasilania i w przypadku wystąpienia przepięć energetycznych. Prawdopodobne jest wtedy, że niektóre lub wszystkie dyski twarde w konfiguracji RAID są martwe i nieużywane. W przypadku uszkodzenia oprogramowania, zwykle jest to spowodowane uszkodzonymi dyskami, ale otrzymujemy również dużą liczbę zgłoszeń do odzyskiwania danych z systemów RAID po próbach uaktualnienia oprogramowania, które doprowadziły do awarii. MiP Data Recovery posiada bardzo obszerne doświadczenia w takich przypadkach i jest w stanie odzyskiać dane z systemów RAID po uszkodzeniu oprogramowania i uszkodzonych PCB.


MAC & RAID 0

RAID 0, znany również jako tablica paskowa, jest jednym z wielu poziomów macierzy RAID obsługiwanych przez narzędzie dyskowe Mac i OS X. RAID 0 umożliwia przypisanie dwóch lub więcej dysków w postaci paska. Po utworzeniu paska komputer Mac wyświetli go jako pojedynczy dysk. Gdy komputer Mac zapisuje dane w pasku RAID 0, dane będą rozpowszechniane we wszystkich dyskach tworzących zestaw. Ponieważ każdy dysk ma mniej do zrobienia bo zapis na każdym dysku jest robiony jednocześnie, zajmuje mniej czasu na zapisanie danych. To samo jest z odczytem danych. Zamiast pojedynczego dysku wymagającego wyszukania miejsca do przesłania dużego bloku danych, przy wielu dyskach strumień jest podzielony na części. W rezultacie zestawy paskowe RAID 0 mogą zapewnić dynamiczny wzrost wydajności dysku, co powoduje szybsze działanie systemu OS X na komputerze Mac.

W tym przypadku zwiększa się możliwość utraty danych spowodowanych awarią napędu. Ponieważ zestaw pasków RAID 0 rozprowadza dane na wielu dyskach twardych, awaria pojedynczego dysku w zestawie w pasku RAID 0 spowoduje utratę wszystkich danych w macierzy RAID 0.

Ze względu na możliwość utraty danych za pomocą zestawu w paski w systemie RAID 0 zaleca się posiadanie skutecznej strategii tworzenia kopii zapasowych przed utworzeniem macierzy RAID 0.

Zestaw w paski RAID 0 dotyczy zwiększenia szybkości i wydajności. Ten typ macierzy RAID może być dobrym wyborem do edycji wideo, przechowywania multimediów i miejsca na kopie dla aplikacji, takich jak Photoshop, które korzystają z szybszego dostępu do dysku. Jeśli używamy systemu macOS Sierra lub nowszego, możemy używać narzędzia Disk Utility do tworzenia macierzy RAID i zarządzania nim, ale proces ten jest trochę inny.


Jak wygląda zapis na dysku jeśli mamy go w macierzy RAID 0?

RYS. 1   Na zielono zaznaczono w sposób poglądowy jak są zapisywane dane na 1-szym dysku z macierzy RAID 0raid 0 - dysk 1

RYS. 2   Na czerwono zaznaczono w sposób poglądowy jak są zapisywane dane na 2-gim dysku z macierzy RAID 0

raid 0 - dysk 2

RYS. 3   Jak widać dane się przeplatają pomiędzy dyskami i dopiero razem tworzą dysk logiczny w macierzy RAID 0

raid 0 - dysk logiczny

Zatem proces odzyskiwania danych w macierzy RAID 0  wymaga aby zostały odzyskane dane znajdujące się na każdym z nośników, gdyż posiadanie danych z jednego nie pozwoli ich odzyskać  bo np: plik zdjęcia będzie miał zawartość połowy informacji i zdjęcie będzie np: pocięte w paski.