Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1

 

Dyski twarde w woluminie RAID 1 są łączone, tworząc jedną objętość, która pojawia się jako pojedynczy dysk wirtualny do systemu operacyjnego. Na przykład dwa dyski twarde 120 GB w macierzy RAID 1 będą wyświetlane jako pojedynczy dysk twardy o pojemności 120 GB.


Raid 0Uszkodzenia macierzy Raid 1 są najczęściej spowodowane niezauważalną awarią jednego z dysków macierzy. Uszkodzenie jednego z dysków nie powoduje braku dostępu do przestrzeni adresowej dysku logicznego złożonego z (w tym przypadku z 4 nośników) dysków i użytkownik nie zdaje sobie sprawy z braku ochrony swoich danych, które powinny się odwzorowywać na drugim dysku. W tej chwili przypadkowa awaria uniemożliwia dostęp do danych a w przypadku uszkodzenia mechanicznego dysku okazuje się, że są na odrzuconym dysku dane ale np: sprzed roku.

Raid 1


Pamiętaj, RAID1 nie robi nic, co chroni użytkownika przed:

  • Przypadkowym usunięciem lub błędem użytkownika
  • Wirusami lub złośliwym oprogramowaniem
  • Kradzieżą lub katastrofalnymi uszkodzeniami
  • Uszkodzeniem danych spowodowanym innym uszkodzonym sprzętem lub utratą zasilania

Więc jeśli wybieracie macierz RAID 1, aby chronić dane, spójrzcie na liczby i podejmujcie świadomą decyzję. przy ok 300 sprzedawanych nośnikach błąd dysku waha się od 1,75 do 3.5 %.  Jest to zbyt wysokie ryzyko utraty danych, lepiej dane kopiować na zewnętrzny dysk SATA lub USB i uruchamiać planowane robienie kopii zapasowych.  Ponieważ w urządzeniach skonfigurowanych w Raid 1 używa się dwóch identycznych dysków, a ich wzorce użytkowania są identyczne, ich błędy nie mogą być uznane za niezależne. Zatem prawdopodobieństwo utraty wszystkich danych, jeśli pierwszy uszkodzony dysk nie jest wymieniony, może być znacząco wyższe niż 5%. W praktyce w dobrze zarządzanym systemie powyższe zagadnienie jest nieistotne, ponieważ uszkodzony dysk twardy nie będzie ignorowany, ale zostanie zastąpiony. Niezawodność całego systemu zależy od prawdopodobieństwa, że pozostały napęd będzie działał przez okres naprawy, czyli całkowity czas potrzebny do wykrycia usterki, wymienić uszkodzony dysk twardy i na jego odbudowę. Jeśli na przykład wymiana uszkodzonego dysku zajmuje na przykład godzinę, całkowita niezawodność systemu jest określona przez prawdopodobieństwo, że pozostały napęd będzie działał przez jedną godzinę bez awarii.

Jeśli doznałeś przypadku awarii macierzy RAID 1 skontaktuj się z naszymi specjalistami pod numerem tel. alarmowego 603-690-690 lub (kliknij tutaj) i zobacz w którym mieście możesz dostarczyć nośniki do analizy.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1 Warszawa to ciesząca się największą popularnością usługa MiP Data Recovery. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt 663-690-690