Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 100

RAID 100 (znany również jako 10+0) to zestaw macierzy RAID 10, podobny do jego “starszego brata” RAID 10, który wykorzystuje dwa razy więcej dysków.

RAID 100 jest odpowiednikiem RAID 10. Ma również nieoficjalną nazwę “check RAID”, ponieważ pasy zestawów zmieniają się w dwóch kierunkach, tworząc tak zwaną “siatkę”.

Często RAID 10 staje się tablicą sprzętową, a przeplatanie odbywa się programowo.

Kiedy jest stosowany?

RAID 100 jest przydatny, gdy chcesz uniknąć problemów związanych z ograniczeniem skalowalności kontrolerów. Oprogramowanie RAID 0 jest tworzone na podstawie dwóch kontrolerów obsługiwanych przez RAID 10.

raid 100

Oto przykład jako dwie szczecina o pojemności 120 RAID 1 przekształcane są w tablicy, zgodnie z systemem (1+0+0), dając w wyniku 480 GB miejsca końcowe roboczej.

Błędy

Charakterystyka błędów RAID 100 identycznych failure-algorytmów w RAID 10: wszystkie z wyjątkiem jednego dysku z każdej macierzy RAID 1 może dostać awarię, ale nie traci skuteczność i dane. Jednak pozostała dysku z RAID 1 staje się pojedynczy punkt awarii do awarii już poimevshego tablicy. Wśród producentów RAID 100 biegnie termin jako miękkie Stripe (soft band) lub MetaLun (Logical Unit Number).

Korzyści

Główną zaletą RAID 100 jest rozłożeniu obciążenia podstawowej tablicy jednopoziomowej na cały kontroler RAID, które pozwala na najbardziej komfortowy podwójny rozruch i odczyt informacji. Z tych powodów, RAID 100 jest lepszym wyborem, gdzie jest praca z bardzo dużymi bazami danych, w których kontrolery sprzętowe ograniczają liczbę dozwolonych dysków fizycznych w każdej standardowej tablicy.