Definicja – co oznacza RAID 1E? Czy odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1E jest trudne?
RAID 1E to typ zagnieżdżonego poziomu RAID, który wykorzystuje dublowanie dwukierunkowe na minimum dwóch dyskach. Jest podobny do poziomu RAID 1, ale rozciąga się na jego możliwości, obsługując więcej dysków fizycznych.
RAID 1E jest również znany jako paskowe odbicie lustrzane, rozszerzony mirroring lub hybrydowe odbicie lustrzane.
Poziom RAID 1E łączy przede wszystkim mirroring dysków i możliwości stripingu danych na jednym poziomie. Dane są rozłożone we wszystkich dyskach w tablicy. Zapewnia większą redundancję i wydajność niż RAID 1.
RAID 1E wymaga co najmniej trzech napędów i może obsługiwać do 16 dysków. RAID 1E pozwala tylko na połowę pojemności tablicy, która ma być użyta. Jeśli którykolwiek z napędów się uszkodzi, operacje odczytu/zapisu są przenoszone na inne dyski operacyjne w tablicy.
Teraz wyobraźmy sobie, że dysk piąty ulega awarii. Bloki trzy i osiem są przechowywane na tym dysku wraz z kopiami lustrzanymi bloku pięć i dziesięć. Jednak tablica może doznać uszkodzenia, ponieważ kopie bloku trzy i osiem są przechowywane na dysku pierwszym. Teoretycznie można stracić wiele dysków w macierzy RAID 1E, o ile dyski nie są sąsiadujące. Na rysunku można na przykład wykluczyć dyski jeden i trzy, z pierwszym i szóstym blokiem dysku pierwszego oraz trzeciego dysku bo bloki nr dwa i siedem są lustrzane na dysku 4. „
RAID 1E może potencjalnie zapewnić większą wydajność niż tradycyjna macierz RAID 1. Dzięki nieparzystej liczbie dysków RAID 1E zapewnia większą ilość talerzy dyskowych. Podobnie jak RAID 1, podstawową wadą RAID 1E jest jej 50-procentowe nadłożenie dysków. Inną istotną wadą RAID 1E jest względnie niski poziom wsparcia producentów kontrolerów.
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1E
W zasadzie niczym się nie różni od prac nad odzyskiwaniem danych z macierzy RAID 1, w przypadku trzech dysków twardych dopiero po utracie dwóch możemy myśleć o odzyskiwaniu danych, ponieważ wtedy następuje brak dostępu do danych.