W przypadku RAID 2 wszystkie dane są usuwane (do poziomów bitów – a nie blokowanych). Każdy bit jest zapisywany na innym dysku / pasku. Takie rozwiązanie wymaga użycia kodu Hamminga do korekcji błędów. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 2 to ciekawe wyzwanie.
Kod Hamminga to kod korygowania błędów liniowych podany po jego twórcy, Richard Hamming. Kody Hamminga mogą wykryć błędy d – 1 bitowe i poprawne błędy (d – 1) / 2 bity, gdzie d jest minimalną odległością hamowania między wszystkimi parami w słowach kodu; Dzięki czemu niezawodna komunikacja jest możliwa, gdy odległość Hamminga między wzorami bitów nadawanych i odbieranych jest mniejsza lub równa d. Natomiast prosty kod parzystości nie może poprawić błędów i może wykryć tylko nieparzystą liczbę błędów.
Liczba dysków w macierzy RAID 2 używanych do przechowywania informacji jest równa logarytmowi liczby dysków, które chronią wymienione dane. Wszystkie dyski w macierzy RAID 2 działają jako jeden dysk o pojemności równej wspólnej pojemności wszystkich dysków używanych do przechowywania danych.
Podczas używania RAID 2 ważne jest zsynchronizowanie wszystkich dysków. Takie rozwiązanie wymaga, aby kontroler, który tworzy dyski, będzie obracał się w tej samej orientacji kątowej – w innym przypadku indeks nie zostanie osiągnięty w tym samym czasie. Dezintegracja doprowadzi do całkowitej bezużyteczności dysków w tablicy.
Tryb działania RAID 2 może być trudny do zrozumienia. Konieczność używania kodu Hamminga, specjalnych kontrolerów dysków – czyni RAID 2 nie bardzo popularnym rozwiązaniem. Jeśli jednak o tym pomyślimy w mniej pragmatyczny sposób, może to być bardzo interesujące – głównie ze względu na jego modus operandi. Wprowadza wiele bardziej złożonych rozwiązań niż RAID 0 i RAID 1. Podczas gdy wszystko działa dobrze, RAID 2 jest dobrym rozwiązaniem w zakresie bezpieczeństwa danych. W przypadku awarii dysku twardego – niezależnie od tego, czy był to dysk z danymi czy kodem Hamminga – dowolna część macierzy może być zrekonstruowana przez inne używane dyski.
Zalety Raid 2
- dowolny dysk może w przypadku uszkodzenia zostać odbudowany przez pozostałe dyski
Wady Raid 2
- wymagana dokładna synchronizacja wszystkich dysków zawierających kod Hamminga
- długotrwałe generowanie kodu Hamminga przekładające się na wolną pracę całego systemu