RAID 30 (znany także jako RAID 3+0) to hybrydowa macierz poziomów RAID 3 i RAID 0, cechująca się odpornością na uszkodzenia i zwiększoną wydajnością, wykorzystująca równoległy transfer danych. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 30 to jedna ze specjalności naszej firmy.
Kiedy jest stosowany?
Z reguły RAID 30 jest używany w aplikacjach wymagających seryjnego transferu danych w dużych ilościach.
Zasada działania
Embedded RAID 30 demonstruje najlepszą wydajność, wyposażoną w dwie macierze dyskowe RAID 3 z poprzecznymi pasmami. RAID 30 dzieli dane na mniejsze bloki, a następnie – na paski bloków, kierując każdy z nich do osobnego zestawu RAID 3. Wielkość każdego bloku jest określana przez parametr rozmiaru paska podczas tworzenia zagnieżdżonej macierzy RAID.
Wady
- Wysokie koszty,
- Ograniczone skalowanie.
Jaka jest różnica między RAID 30 a 40?
Różnica jest identyczna jak różnica pomiędzy poziomami RAID 3 i RAID 4. Innymi słowy, składa się ona z wielkości, w których wykonywane są operacje (bajt, blok).
W praktyce
Pod względem niezawodności, RAID 30 ma następujący obraz: jeśli wystąpi błąd na jednym z dysków, wszystkie dane w odpowiedniej macierzy zostaną utracone. Czas spędzony na odzyskiwaniu (identyfikacja i naprawa uszkodzonego dysku, przebudowywanie procesów na nowy dysk) jest dość długi, co powoduje, że system (cały zestaw RAID) jest podatny na ataki.