Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 4

RAID 4 jest bardzo podobny do RAID 3. Główną różnicą jest sposób udostępniania danych. Są podzielone na bloki (16, 32, 64 lub 128 kB) i zapisywane na dyskach – podobnie do RAID 0. Dla każdego wiersza  danych zapisywany blok jest zapisywany na dysku parzystości. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 4.

Krótko mówiąc oznacza to, że RAID 4 nie usuwa danych na poziomie bloku, ale korzysta z poziomów bajtów dla stripingu  z dedykowanym dyskiem parzystości.

Istnieją również podobieństwa do RAID 5, ale ogranicza wszystkie dane parzystości do pojedynczego dysku. RAID 4 nie dystrybuuje parzystości.

RAID 4 wymaga co najmniej trzech dysków do pełnego wdrożenia i konfiguracji. Co więcej, potrzebna jest również pomoc sprzętowa w obliczaniu parzystości. Umożliwia to odzyskanie danych przez odpowiednie operacje matematyczne.

Jeśli zapytamy: co to jest RAID 4? Zwracamy uwagę na szczególną potrzebę. Takie rozwiązanie będzie działało bardzo dobrze w przypadku naprawdę dużych plików – gdy jest używany sekwencyjny proces odczytu i zapisu danych. Użycie RAID 4 dla małych fragmentów danych nie byłoby dobrym pomysłem. Powodem jest konieczność przeprowadzania modyfikacji bloków parzystości dla każdej sesji We/Wy. Potrzeba ciągłego powtarzania takiej operacji spowodowałaby znaczne straty czasu i spowolniła cały system.