Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5

RAID 5 jest jedną z najpopularniejszych implementacji. Działa tak samo jak RAID 4, ale z jedną różnicą. Bity parzystości nie są zapisywane na specjalnie przygotowanym dysku – są one rozproszone w całej strukturze matrycy. Co to oznacza w przypadku awarii? Łatwiej jest odzyskać dane (w przypadku awarii jednego dysku). Ponadto szybkość odczytu jest znacznie wyższa (w porównaniu z RAID 0). Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5 jest najpopularniejsza usługą dotyczącą macierzy.Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5

Jednakże, jak zwykle, istnieją pewne wady. Konieczność obliczania sumy kontrolnej powoduje niższą szybkość zapisu. RAID 5 jest również kosztowny w przypadku rekonstrukcji tablic – jeśli jeden z dysków musi zostać wymieniony po awarii. Również operacje odczytu i zapisu spowolnią w takim przypadku ze względu na potrzebę obliczania sum kontrolnych.

RAID 5 jest najlepszym rozwiązaniem, gdy mówimy o bezpieczeństwie danych. W przypadku awarii system automatycznie odbudowuje utracone dane, aby mogły być odczytywane (jednakże bieżące osiągi matrycy zostaną zmniejszone).


Tablica RAID 5 to trzy lub więcej dysków twardych z danymi podzielonymi na łatwe do zarządzania bloki. Główne zalety RAID 5 to pojemność pamięci masowej i ochrona danych.

Parzystość to matematyczna metoda ponownego tworzenia danych, które utracono z pojedynczego dysku, co zwiększa tolerancję błędów. Dane i parzystość są rozłożone we wszystkich dyskach twardych w tablicy. Parzystość jest rozłożona w kolejności obrotowej w celu zmniejszenia wąskich gardeł związanych z jej obliczaniem.

Zdolność tablicy RAID 5 jest wielkością najmniejszego dysku pomnożonej o jedną mniej niż liczbę dysków w tablicy. Odpowiednik jednego dysku twardego jest używany do przechowywania informacji o parzystości, co pozwala na tolerowanie błędów przy mniejszym niż 50-procentowym zmniejszeniu wydajności RAID 1. Na przykład cztery dyski twarde 120 GB w macierzy RAID 5 wyglądają jak jeden 360-GB dysk twardy w systemie operacyjnym.Raid 5 + Spare

Ponieważ do ochrony danych używana jest parzystość, można używać do 75 procent całkowitej pojemności napędu. Jeden dysk może ulec uszkodzeniu a dane można odbudować po zastąpieniu uszkodzonego dysku twardego nowym napędem. Dodatkowe obliczenia brakujących danych pogarszają wydajność zapisu na woluminie RAID 5, podczas gdy pojemność jest przebudowywana.

Odczyt tablicy RAID 5 jest większa niż wydajność odczytu pojedynczego napędu, ponieważ dane mogą być odczytywane z wielu dysków jednocześnie. Zapis na dyskach nie ma takiej szybkości, ponieważ należy wyliczyć parzystość i zapisać je na wszystkich dyskach.

Aby zwiększyć wydajność zapisu w macierzy RAID 5, technologia Intel® Rapid Storage (Intel® RST) wykorzystuje pamięć podręczną pamięci RAID 5 i coalescer. Pamięć zapisu woluminów umożliwia zapisanie buforowanych danych i poprawia koalescencję. Pamięć podręczna jest domyślnie wyłączona, ale użytkownik może ją włączyć za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Zaleca się nieprzerwane zasilanie UPS, jeśli jest włączona pamięć podręczna.


Data-Recovery-BannerOdzyskiwanie danych z macierzy RAID 5

Doszło do awarii macierzy raid 5, co robić? Jak się upewnić, że dane da się odzyskać? Czujesz, że ta chwila zamienia się w wieczność. Dotykać się albo dzwonić do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Dobrze dzwonię…. Po skończonej rozmowie wiem jedno jest godzina 23.15 firma jest w warszawie ja z kolei w Wałbrzychu, dane są krytyczne a ja nie mam czym pojechać do Warszawy. Rano albo ktoś pojedzie albo wyślę kurierem. Została cała noc, może samemu mi się uda coś zrobić. Ale co ja mogę zrobić? z 3 dysków dwa są offline

Po pierwsze, zamknij komputer.
Powód: istniejący komputer jest zmorą dla Twoich dysków w RAID-dzie bo kontroler może nadal mieć dostęp do nich i myśli, że jest w starej konfiguracji raid. Mimo to istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia dodatkowych zapisów na tych dyskach i ryzyko to musi zostać wyeliminowane.
Trzymaj go cały czas wyłączonego. Nie włączaj go ponownie, dopóki nie uda Ci się przejść następnego kroku. W miarę możliwości całe odzyskiwanie RAID musi być przeprowadzone w długim okresie ale bez przerwy.

Tu .. po prostu weź mój przepis.
Aby umożliwić odzyskanie danych, musisz mieć niezbędny sprzęt.

1. NAS lub zapasowy komputer z dużą liczbą pamięci masowej sieci.
Uzasadnienie: taka sama ilość miejsca dostępna gdzieś indziej. Jeśli masz dyski 3 x 1 TB w macierzy RAID 5, musisz gdzie indziej przechowywać co najmniej 3 TB. Podobnie, jeśli masz 5 x 3 TB napędów, potrzebujesz 15 TB pamięci masowej dostępnej w sieci. To zakłada, że ​​masz NAS -a z wystarczającą ilością wolnego miejsca, dostępną w sieci i gotową do zapisu.

2. Alternatywne podłączenie dysku. Może to być dodatkowy komputer z zapasowymi portami na dyski lub zewnętrzny dysk twardy. W tym celu Zakładaj, że używasz stacji dokującej USB HDD
Powód: Ponieważ kontroler RAID jest interfejsem między systemem operacyjnym a dyskami, system operacyjny będzie widzieć uszkodzoną macierz RAID, ale nie zobaczy poszczególnych dysków podłączonych ko kontrolera RAID. Twoje dyski będą musiały zostać usunięte z istniejącego kontrolera i dołączone za pomocą alternatywnych środków do uruchamianego systemu operacyjnego Windows. Jeśli podłączasz je do innego komputera, upewnij się, że kontroler dysku nie jest kontrolerem RAID. Zewnętrzna stacja dokująca USB 3.0 lub jeszcze lepiej USB 3.1 (ze względu na prędkość ) jest bezpiecznym i nie drogim rozwiązaniem.

3. Koniecznie używaj UPS-a
Powód: Podczas odzyskiwania potrzebujesz zabezpieczyć zasilanie dla wszystkich elementów. Musi być w zasilany komputer, NAS, przełącznik / router i stację dokującą USB HDD w przypadku awarii zasilania.

4. Oprogramowanie do robienia kopii po-sektorowych dysków

Rozmontowanie macierzy RAID 5

Teraz wyciągamy uszkodzone dyski. W tym miejscu polecam dokumentowanie wszystkiego, etykietowanie kabli i napędów. Nie jest to całkiem konieczne, ale dobrze wiedzieć, co jest z czym związane, co i gdzie jest podłączone.
Po udokumentowaniu, ostrożnie wyjmij dyski i zaznacz uszkodzone dyski w RAID.

Sprawdzanie integralności fizycznej

Teraz musimy zweryfikować integralność fizyczną dysków, uruchamiając narzędzia do sprawdzania od dostawców:

  • IBM / Hitachi – Drive Fitness Test
  • SeaGate – SeaTools
  • Western Digital – program WD Diagnostics/Lifeguard

Podłącz każdy napęd do stacji dokującej i uruchom testy. NIE POTWIERDZAJ JAKICHKOLWIEK NAPRAWY!!!, uruchom go tylko w trybie tylko do odczytu. Losowe zapisy na dysku mogą zniszczyć twoje szanse na odzysk. Chcemy tylko upewnić się, że dyski są fizycznie OK.
Jeśli dwa dyski wykażą problemy mechaniczne lub dyski są martwe, niestety jesteśmy w martwym punkcie. Nic do zrobienia, z wyjątkiem przewiezienia go do Centrum odzyskiwania danych.
Jeśli jeden dysk będzie uszkodzony a reszta jest w porządku, nadal mamy szansę.
Jeśli wszystkie okażą się sprawne to super, przystępujemy do kolejnych czynności.

Robimy kopię po-sektorową dysków

Kolejno robimy kopię dysków, które nasze programy diagnostyczne uznały za sprawne. Opis jak wykonać kopię dysku jest tutaj – (jak wykonać kopię dysku).

Jeśli doznałeś przypadku awarii macierzy RAID 5 skontaktuj się z naszymi specjalistami pod numerem tel. alarmowego 603-690-690 lub (kliknij tutaj) i zobacz w którym mieście możesz dostarczyć nośniki do analizy.

cd nastąpi…