Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 50, która znana jest również jako RAID 5+0 to zagnieżdżony RAID, składający się z macierzy RAID 5 i RAID 0, który ma dużą szybkość zapisu i ładowania. W przeciwieństwie do RAID 0+5, który jest używany dość rzadko (ze względu na brak zalet konkurowania z innymi hybrydami), RAID 50 jest dość stabilny jednak zdarzają się awarie.
System RAID 50 wymaga co najmniej 6 dysków do działania. Wraz ze wzrostem liczby dysków RAID w zestawie wzrasta również wydajność dysków, co wpływa na szybkość odzyskiwania danych, ponieważ zwiększa się czas (krok) odzyskiwania RAID.
Zalety
- Wysoka średnia szybkość odzyskiwania danych (znacznie wyższa niż RAID 5);
- Szczególnie wysoka prędkość zapisu danych;
- Zwiększona odporność na awarie (w porównaniu z RAID 5).
Utrata danych
Aby utracić dane w pakiecie RAID 50, należy wyłączyć jednocześnie trzy dyski, co w praktyce jest praktycznie niemożliwe.
RAID 50. Ta tablica ma znaczące różnice w porównaniu z typową macierzą RAID 5. Szybkość zapisu wzrasta w porównaniu z prostą macierzą RAID 5. Tablica może przetrwać pojedynczą awarię dysku. RAID 50 jest używany do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia awarii dwóch dysków jednocześnie w jednym zestawie RAID 5.
Szczegółowo omówiliśmy RAID 5. Załóżmy, że mamy napęd 12 x 1 TB w naszym przykładzie RAID 50. Utwórz dwie macierze RAID 5 z sześciu dyskami. Sześć napędów, mniej napędu parzystości, razy przestrzeń najmniejszej napędu zapewnia 5 TB miejsca dla każdej z dwóch tablic.
Teraz możemy przeciągnąć dwie tablice przy użyciu RAID 0. Dlatego ostatnia tablica ma rozmiar 10TB. W ten sposób kończy się tablicą 1TB pod koniec dnia.
Korzyścią z tego jest to, że możesz stracić pojedynczy dysk z obydwu tablic i nadal mieć wszystkie Twoje dane. Problem polega na tym, że trzeba będzie odbudować macierz 5TB-ajtową RAID 5w czasie awarii napędu. Podczas gdy tablica jest przebudowana, ta tablica jest podatna na utratę danych w przypadku awarii innego napędu. Jeśli utracisz dwa dyski z dowolnej tablicy, utracisz wszystkie dane.