Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5E (Enchanced)

RAID 5E (ulepszony) działa podobnie do RAID 5. Pasuje do danych i parzystości wszystkich dysków w tablicy. Głównym powodem jest wbudowany zapasowy napęd. Dzięki temu RAID 5E zapewnia dobrą ochronę danych i większą przepustowość. Również operacje odczytu i zapisu są bardziej wydajne w przypadku RAID 5E. Wynika to z tego, że takie akcje działają szybciej w przypadku czterech dysków fizycznych, a nie trzech z bezczynnym zapasem.

Raid 5E

Jeśli weźmiemy pod uwagę zalety RAID 5E – dobra ochrona danych, duża pojemność pamięci i wysoka wydajność (wyższa niż w przypadku RAID 5) – możemy zapytać: dlaczego jest to mniej praktyczne? Odpowiedź pokazuje niekorzystne aspekty.

Główną wadą takiego rozwiązania jest to, że zapasowy napęd nie może być częścią innej tablicy. Więc jeśli istnieje potrzeba wdrożenia jego funkcjonalności w innej tablicy, przygotowanie innego zapasowego dysku jest jedynym sposobem. Drugą rzeczą jest to, że RAID 5E obsługuje tylko jeden dysk logiczny w jednej macierzy. I najważniejsze – to, co sprawia, że ​​RAID 5E jest bezużytecznym rozwiązaniem w większości przypadków – jest to specyfika oprogramowania. Nie każdy kontroler może obsługiwać ten poziom RAID (w przeciwieństwie do RAID 5).