Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5EE (Hot Space)

RAID 5EE to rozszerzona wersja RAID 5E. Stripuje dane i parzystoś we wszystkich dyskach w tablicy, ale jest bardziej efektywna. Czas odbudowy jest szybszy.

RAID 5EE zapewnia dobrą ochronę danych – jak w przypadku RAID 5. Zwiększa także wydajność – przy użyciu dodatkowego gorącego dysku zapasowego w tablicy. Dzięki temu w przypadku awarii, gdy musimy wymienić uszkodzony napęd, dane z obszaru awaryjnego “Gorące źródła zapasowe” są automatycznie przesyłane do niego (do nowego napędu). Wolna przestrzeń nie jest podnoszona jako miejsce awaryjne.

Raid 5EE

W tym przypadku różnica między RAID 5E i 5EE polega na tym, że część zapasowa RAID 5EE jest przeplatana z blokami parzystości (nie korzysta z ciągłego wolnego miejsca dla woluminu zapasowego).

RAID 5EE wymaga co najmniej czterech napędów. Podobnie jak RAID 5E, jest to również specyfika oprogramowania. Oznacza to, że możemy spodziewać się problemów z kontrolerem. Również koszty wdrożenia, a także wszelkie inne – to znaczy w przypadku awarii – mogą być wysokie. Możemy powiedzieć, że ta opcja jest podobna do RAID 5E.