Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 6

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 6, który jest czasami nazywany RAID 5+1, dlatego, że jego mechanizm oparty jest na macierzy RAID 5. Zwykle jest to macierz RAID 5, ale jest ona wzbogacona o jeden dodatkowy dysk. W ten sposób zawiera dwie niezależne sumy kontrolne. Jest to bardziej niezawodne, ale jego wdrożenie jest droższe i prace nad odbudową są bardziej skomplikowane.

RAID 6 jest odporny tak bardzo, że jego praca będzie niemożliwa dopiero po awarii co najmniej trzech dysków. Co to znaczy? Jedna ważna rzecz, to że jest dwa razy bardziej odporna na awarię niż RAID 5. Co więcej, szybkość całego systemu jest wyższa niż w przypadku pojedynczego dysku. To sprawia, że RAID 6 jest niemal idealnym rozwiązaniem (jeśli nie uwzględnimy kosztów wdrożenia).

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid 6

RAID 6 wymaga co najmniej czterech dysków w przeciwieństwie do trzech dysków RAID 5. Ponieważ wymaga to dość potężnych zasobów obliczeniowych, kilka algorytmów sprzętowych obsługuje ten algorytm. Jest jednak dość powszechne w implementacjach oprogramowania RAID, które korzystają z urządzeń do przetwarzania systemu hosta.

Całkowita pojemność pamięci dla macierzy RAID 6 wynosi suma (N – 2), gdzie N oznacza liczbę dysków w zestawie.

Podobnie jak RAID 5, RAID 6 jest świetny dla serwerów baz danych, plików i aplikacji do drukowania oraz usług internetowych i poczty elektronicznej. Zapewnia doskonałą tolerancję błędów przy niewielkim nakładzie w porównaniu z innymi odpornymi poziomami RAID, takimi jak RAID 5 i RAID 10.
Inżynierowie zajmujący się analizą danych w firmie MiP Data Recovery mają duże doświadczenie w odzyskiwaniu danych RAID 6. Laboratorium odzyskiwania danych opracowało niestandardowe narzędzia i techniki umożliwiające skuteczne odzyskiwanie danych w macierzy RAID 6. Stały rozwój naszego oprogramowania i sprzętu zapewnia, że ​​dysponujemy najnowocześniejszymi technikami i technologiami, aby zapewnić jak najlepsze efekty odzyskiwania danych z macierzy Raid 6.

Wydajność RAID 6

RAID 6 nie ma więcej miejsca niż RAID 5 z gorącym napędem, gdy jest używany z niewielką liczbę dysków, ale gdy tablice stają się większe i mają więcej napędów, pojemność pamięci staje się mniej ważna, a prawdopodobieństwo utraty danych jest większe. RAID 6 zapewnia ochronę przed utratą danych podczas odbudowy tablicy lub w przypadku utraty drugiego dysku, gdy napotykany jest zły odczyt bloku to najczęściej występuje usuwanie i wymiana niewłaściwego dysku.
Możliwością użytkową (jeśli chodzi o pojemność) tablicy RAID 6 jest (N-2) x Smin  gdzie N jest całkowitą liczbą dyski w tablicy a Smin  jest pojemnością najmniejszego dysku w tablicy. RAID 6 nie ma kary wydajności dla operacji odczytu, ale ma karę za wykonanie operacji zapisu związanym z parzystością obliczeń. Wydajność różni się znacznie w zależności od sposobu implementacji RAID 6 w systemie operacyjnym architektury pamięci masowej producenta – w oprogramowaniu, oprogramowaniu sprzętowym lub przy użyciu oprogramowania sprzętowego i wyspecjalizowanych ASIC dla intensywnych obliczeń parzystości. Może to być tak szybki, jak RAID 5 z jednym dyskiem mniej (taka sama liczba dysków danych).

Implementacja RAID 6

Według SNIA (Storage Networking Industry Association), definicja RAID 6 to: “Dowolna forma RAID, która może kontynuować wykonywanie żądań odczytu i zapisu do wszystkich macierzy RAID wirtualnych dysków w obecności dwóch równoległych awarii dysku. Kilka metod, w tym podwójne obliczenia danych kontrolnych (parzystość i Reed Solomon), ortogonalna podwójna kontrola parzystości danych i przekątna parzystości zostały wykorzystane do wdrożenia poziomu RAID 6.