Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 60

RAID 60 (zwany także RAID 6+0) to połączona tablica macierzy RAID 0 i RAID 6, oferująca użytkownikowi zwiększoną wydajność i szybkość przetwarzania danych macierzy. Ta kombinacja nie jest powszechnie stosowana, ale ma pewne zalety, wśród których możemy szczególnie podkreślić możliwość utrzymania operatywności (bez opóźnień w obliczaniu i rejestrowaniu dużej liczby bitów parzystości) przy równoległym zwiększaniu całkowitej ilości miejsca. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 60 jest specjalistyczną usługa jaką wykonujemy dla naszych klientów.

Striping pomaga zwiększyć przepustowość i wydajność bez dodawania dodatkowych dysków do każdego zestawu RAID 6, co z kolei zmniejsza dostępność danych. RAID 60 zwiększa wydajność RAID 6, pomimo tego, że RAID 60 jest znacznie wolniejszy niż RAID 50, szczególnie w danych “rekordowych”.

Ta kombinacja wymaga co najmniej 8 dysków.

Połączenie RAID 6 i stripingu (RAID 0) pozwala osiągnąć następujące korzyści:

Szybka transmisja danych,
Duża szybkość żądań przetwarzania,
Wysoka odporność,
Jako przykład konstrukcji takiego systemu rozważ obudowę z dwoma blokami RAID 6 o pojemności 240 GB, wydającymi łącznie 480 GB pojemności:

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 60

Ponieważ tablica jest zbudowana na macierzy RAID 6, dwa dyski w zestawie RAID 6, w przypadku awarii, będą mogły przechowywać wszystkie dane. W RAID 60 tolerancja błędów poprawiona jest dwukrotnie: dowolne dwa dyski w zestawie mogą “wypaść” bez utraty danych. Tak więc, we wspólnym systemie, bez utraty danych, maksymalnie cztery dyski mogą wejść w stan niedziałający – bez ryzyka.

RAID 60 składa się z dolnych tablic RAID 6, paskowych dla dodatkowej wydajności. RAID 60 jest używany głównie w przypadku, gdy Twoja tablica staje się dość duża. Powiedziałbym, że potrzebujesz 16 lub więcej dysków przed instalacją, tak jak jest to uzasadnione.