RAID PROGRAMOWY

Aby wdrożyć system RAID, można używać nie tylko sprzętu, ale również kompletnych elementów oprogramowania (sterowników). Na przykład w systemach w jądrze Linux są specjalne moduły jądra i można zarządzać urządzeniami RAID za pomocą narzędzia mdadm. Oprogramowanie RAID ma swoje zalety i wady. Z jednej strony nic nie kosztuje (w przeciwieństwie do kontrolerów sprzętu RAID, których cena wynosi od 250 USD). Z drugiej strony oprogramowanie RAID wykorzystuje zasoby procesora, a w szczytowych momentach w systemie dysków, procesor może wydawać znaczną ilość energii na obsługę urządzeń RAID.

Jądro Linux 2.6.28 (ostatni wydany w 2008 r.) Obsługuje poziomy oprogramowania RAID na następujących poziomach: 0, 1, 4, 5, 6, 10. Implementacja umożliwia utworzenie macierzy RAID na oddzielnych partycjach dysków, podobnych do omówionej powyżej macierzy RAID. Uruchamianie z RAID jest obsługiwane.

Rodzina systemów Windows NT, na przykład Windows NT 3.1 / 3.5 / 3.51 / NT4 / 2000 / XP / 2003, początkowo obsługuje oprogramowanie RAID 0, RAID 1 i RAID 5 (patrz Dysk dynamiczny). W szczególności system Windows XP Pro obsługuje macierz RAID 0. Wsparcie dla macierzy RAID 1 i RAID 5 jest blokowane przez programistów, niemniej jednak można je włączać, edytując binarne pliki systemu operacyjnego, których edycja jest zabroniona na mocy umowy licencyjnej. System Windows 7 obsługuje oprogramowanie RAID 0 i RAID 1, Windows Server 2003 – 0, 1 i 5. System Windows XP Home nie obsługuje macierzy RAID.

W systemie FreeBSD istnieje kilka implementacji oprogramowania RAID. Tak więc, atacontrol może w pełni zbudować oprogramowanie RAID i może obsługiwać pół-sprzętową macierz RAID na takich chipach jak ICH5R. W FreeBSD, od wersji 5.0, podsystem dyskowy jest sterowany przez wbudowany silnik GEOM. GEOM udostępnia modułową strukturę dysku, dzięki której pojawiły się takie moduły jak gstripe (RAID 0), gmirror (RAID 1), graid3 (RAID 3), gconcat (łączenie kilku dysków na pojedynczą partycję). Istnieją również nieaktualne klasy ccd (RAID 0, RAID 1) i gvinum (logiczny menedżer woluminów). Począwszy od FreeBSD 7.2 obsługuje się system plików ZFS, w którym można zbierać następujące poziomy RAID: 0, 1, 5, 6, a także kombinacje poziomów.

OpenSolaris i Solaris 10 korzystają z programu Solaris Volume Manager, który obsługuje macierze RAID-0, RAID-1, RAID-5 i dowolną kombinację zarówno 1 + 0. Obsługa RAID-6 jest dostarczana w systemie plików ZFS.