RODZAJE MACIERZY

Rozróżniamy dwa typy macierzy – sprzętową i programową

tabela raid sprzetowy i programowyRAID software-owy ma niską wydajność, ponieważ zużywa zasoby z hosta (komputera wykorzystywanego do pracy). Oprogramowanie Raid musi być załadowane do odczytu danych z woluminów oprogramowania. Przed załadowaniem oprogramowania raid,  musi zostać załadowany system operacyjny w minimalnej wersji aby załadować to oprogramowanie. Nie potrzebuje sprzętu fizycznego w postaci kontrolerów by zbudować raid.

Raid 5 z dyskami i kontrolerem

Macierz z 4 dysków podłączona do kontrolera SAS

Kontroler SAS z baterią

Kontroler z baterią

 

 

Sprzętowa macierz RAID posiada wysoką wydajność. Uzbrojona jest w dedykowany kontroler RAID, zaprojektowanymi do użycia jako karty PCI Express. Nie zużywają one zasobów hosta. Mają NVRAM do pamięci podręcznej w której zachodzą operacje odczytu i zapisu. Zachowuje dane w pamięci podręcznej podczas odbudowy, nawet jeśli wystąpiła awaria zasilania, zapisuje pamięć podręczną przy użyciu zapasowych akumulatorów. Jest bardzo kosztowną inwestycją jeśli wykorzystuje się macierz raid 5 na dużą skalę.

Ze względu na zastosowanie (środowisko pracy) macierze można podzielić na:

  • Wewnętrzne – Są one w pojedynczych komputerach działających jako serwery firmowe i zawierają najczęściej system operacyjny Windows serwer od wersji 2003 do 2016 z systemem plików NTFS (New Technology File System) lub jakąś odmianę Linuxa działającą na innych systemach operacyjnych (UFS, XFS, ZFS, EXT2,3,4 i odchodzącym już w zapomnienie ReiserFS).
  • Zewnętrzne – Podłączane jako półki dyskowe do obsługującego je serwera
  • Sieciowe – NAS (Network Attached Storage) działające najczęściej jako serwery plików w sieciach firmowych głównie oparte na systemach EXT2,3,4 i najczęściej już teraz używanym systemie plików XFS.

Jesteśmy tu by pomagać państwu odzyskać dane z macierzy raid, która uległa uszkodzeniu.