Serwery NAS

Sieciowa pamięć masowa (NAS)

Jest to typ dedykowanego urządzenia pamięci masowej, który udostępnia węzły sieci lokalnej (LAN) w lokalnym środowisku sieci lokalnej dzięki udostępnianej pamięci współużytkowanej na podstawie standardowego połączenia Ethernet.

Urządzenia NAS, które zazwyczaj nie mają klawiatury lub wyświetlacza, są konfigurowane i zarządzane za pomocą programu narzędziowego opartego na przeglądarce. Każdy NAS znajduje się w sieci LAN jako niezależny węzeł sieci i posiada własny adres IP.

Ważną zaletą NAS jest możliwość dostarczania wielu użytkownikom sieci dostępu do tych samych plików. Przed posiadaniem urządzenia NAS przedsiębiorstwa zazwyczaj miały setki lub nawet tysiące dyskretnych serwerów plików, które trzeba było osobno konfigurować i utrzymywać. Dziś, gdy wymagana jest większa ilość pamięci, urządzenia NAS mogą być po prostu wyposażone w większe dyski lub skupiać się w taki sposób, aby zapewnić zarówno skalowalność pionową, jak i skalowalność poziomą. Wielu partnerów urządzeń NAS współpracuje z dostawcami pamięci masowej w chmurze, aby zapewnić klientom dodatkową warstwę redundancji w celu tworzenia kopii zapasowych plików.

Ewolucja NAS

Z biegiem czasu poszerzono podstawową funkcjonalność urządzeń NAS w celu wspierania wirtualizacji. Wysokie produkty NAS mogą również wspierać deduplikację danych, pamięć flash, dostęp do wielu urządzeń i replikację.

Aby zwalczać rozrost NAS, dostawcy oferują systemy klastrowane NAS. Zintegrowany system NAS jest rozproszonym systemem plików, który działa równocześnie na wielu węzłach NAS. Klasterowanie zapewnia dostęp do wszystkich plików z dowolnego węzła klastrowego, niezależnie od fizycznej lokalizacji pliku.

Niektóre urządzenia NAS działają w standardowym systemie operacyjnym (OS), takim jak Microsoft Windows, podczas gdy inne mogą uruchamiać zastrzeżony system operacyjny producenta. Chociaż protokołem internetowym (IP) jest najczęstszy protokół transmisji danych, niektóre produkty NAS średniej wielkości mogą obsługiwać systemy plików NFS, Internetwork Packet Exchange (IPX), NetBIOS Extended User Interface (NetBEUI) lub Common Internet File System (CIFS). Wysokie produkty NAS mogą obsługiwać Gigabit Ethernet (GigE), co umożliwia szybszy transfer danych w sieci.